Domácí

Babiš konečně řekl, jak to bude s 13. důchodem. Rozhodne se brzy. ANKETA

Babiš konečně řekl, jak to bude s 13. důchodem. Rozhodne se brzy. ANKETA
Zdroj: Profimedia

Už delší dobu se opět mluví o 13. důchodu nebo druhém rouškovném, tedy o finančním přilepšení pro důchodce. Do debaty se nyní zapojil předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Na dotaz redakce TN.cz upřesnil, jak to s tímto bonusem pro penzisty vypadá a kdy se o něm rozhodne.

Vláda přitom nedávno kývla na zákonnou valorizaci důchodů o 2,9 procenta pro příští rok. To znamená v průměru růst penzí o přibližně 450 korun. Jenže například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nijak neskrývá ambici, že by ráda důchodcům přilepšila víc - ne jen pevnou valorizací.

Redakce TN.cz se proto nyní s dotazem na třináctý důchod či další rouškovné obrátila přímo na premiéra Andreje Babiše. Loni to totiž byl především právě on, kdo mimořádný finanční příspěvek pro důchodce ve výši pět tisíc korun hájil a odmítal kritiku opozice, která mu vyčítala, že penzisty uplácí před krajskými volbami.

O tom, jestli se důchodci nějaké mimořádné finanční injekce od státu dočkají i letos, by podle reakce předsedy vlády na zaslané dotazy mělo být jasno velmi brzy. "Dobrý den, budeme to řešit v rámci návrhu rozpočtu v červnu," vzkázal premiér Babiš.

Související obsah

Na dotazy k tomu, jak vysoký má případný 13. důchod být, nebo kdy by se ho lidé pobírající penzi mohli konkrétně dočkat, Andrej Babiš neodpověděl. Podobné přilepšení ale podporuje právě zmiňovaná Jana Maláčová z koaliční ČSSD.

"Určitě je záměrem paní ministryně, aby důchody rostly výrazněji, než je zákonná valorizace, protože důchody jsou stále nízké. Ale jestli to bude jednorázovým příspěvkem, nebo valorizací, to je otázka na jednání vlády," uvedl pro TN.cz před týdnem mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Rozruch vzbudily úvahy o dalším rouškovném už letos v lednu. Připomeňte si to v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz