Máme za sebou první tropický den letošního roku. Na třech stanicích meteorologové naměřili přes 30 °C, na dalších dvou pak chyběla desetina stupně. Na přibližně třetině stanic, které měří 30 let a více, padaly teplotní rekordy.
V pondělí v Česku stoupaly teploty skutečně vysoko, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal první tropický den letošního roku. Nejtepleji bylo ve středních a jihozápadních Čechách, kde padla tropická třicítka.
"Stalo se tak v Plzni-Bolevci (30,9 °C), Dobřanech (30,3 °C) a Plzni-Mikulce (30,2 °C). Těsně třicetistupňové hranice nedosáhly stanice v pražském Karlově a v Dobřichovicích, kde do tropického dne chyběla desetina stupně," informuje ČHMÚ.
Na třetině stanic, které měří 30 let a více, byly pondělní teploty rekordní. Například v pražském Klementinu byl dorovnán rekord z roku 1834, meteorologové tam naměřili 28,9 °C.
Teplota ve dvou metrech - 10. 5. 2021 - 13:00:
Nejčastěji byly překonány rekordy z let 1998 a 2000. Absolutní rekord 34,2 °C, který byl naměřen v roce 1907 v Přerově, překonán nebyl.
I v úterý můžou teploty v Česku překračovat 30 °C, navíc bude foukat silný vítr. ČHMÚ kvůli tomu vydal výstrahu.
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz