Domácí

Dovolená strávená v karanténě? Vláda zaspala, zlobí se opozice

Nad letními dovolenými stále visí otazník. A to kvůli měnícím se protiepidemickým opatřením v jednotlivých státech. V některých zemích stále musejí turisté po příjezdu zůstávat v karanténě. Situace by se měla zlepšit se zavedením takzvaných covidových pasů. Ty by měly umožnit naočkovaným, lidem s protilátkami anebo testem cestovat volněji.

Rakousko, Itálie nebo Thajsko - v těchto zemích je po příjezdu nutné zůstat v izolaci. Někde na pět dní, jinde i déle. Pravidla by se ale alespoň pro okolní státy mohla v nejbližší době změnit.

"Do té doby, než bude unijní covid pas, tak se snažíme jednat s okolními státy a také se Slovinskem a s Maďarskem. Tam chceme cestovatelům, kteří jsou očkování, aby k nám mohli vstupovat bez testu a bez karantény. A recipročně vyjednáváme stejnou možnost pro české občany," popsal náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Související obsah

"Covidové pasy samozřejmě výrazně usnadní cestování mezi zeměmi. Ale ono už dnes, když jste očkovaní, tak mezi některými zeměmi budou velmi rychle uzavřeny bilaterální smlouvy. U covidového pasu očekáváme testování databáze v polovině května," odhaduje ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Opozice se shoduje, že epidemiologická situace v Česku se zlepšuje a není proto důvod pro tak restriktivní opatření při cestování. "Vláda jedná opožděně a bohužel ani teď nedělá v těch jednáních maximum pro to, aby Češi mohli jet na dovolenou. Situaci je potřeba vrátit co nejrychleji do normálu," má jasno předseda SPD Tomio Okamura.

"Vláda ve všech směrech pokulhává, celá řada opatření je nelogických, voláme po tom, aby ta pravidla byla jasná, aby se odvíjela od situace v zahraničí," hřímá místopředseda ODS Martin Kupka.

Související obsah

"Uvědomujeme si, že je tu plno osob, které se nemohou, nebo nechtějí nechat očkovat. A je tady také skupina dětí ve věku od pěti do šestnácti let, na které se ta karanténní opatření vztahují také, ale pro které ta vakcína v dohledné době nebude," zmiňuje náměstek Smolek.

Podle odhadu cestovních kanceláří obvykle cestuje na zahraniční dovolenou zhruba čtyři a půl milionu Čechů, letos by to prý mohla být zhruba polovina.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz