Domácí

Počet mrtvých výrazně vzrostl! V březnu zemřelo historicky nejvíce lidí

Počet mrtvých výrazně vzrostl! V březnu zemřelo historicky nejvíce lidí
Zdroj: Thinkstockphotos

Úmrtnost v březnu 2021 byla rekordní. Podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemřelo v Česku 16,6 tisíce obyvatel, což je historicky nejvíce za jeden měsíc. Oproti pětiletému průměru z let 2015 až 2019 se úhrn zemřelých zvýšil o 61 %.

V březnu letošního roku zemřelo 16,6 tisíce obyvatel. Podle ČSÚ jde o nové měsíční maximum v počtu mrtvých, kdy tento rekord překonal dokonce lednové historické maximum. V prvním měsíci roku 2021 zemřelo v České republice 15,9 tisíce lidí.


"Stejně jako v úhrnu za celou republiku se březen stal v počtu úmrtí nejtragičtějším měsícem hned v sedmi krajích, a to ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Ústeckém, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze,“ tvrdí Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.


V březnu připadlo na 100 tisíc Čechů 155 úmrtí, zatímco v průměrném březnu let 2015-2019 to bylo o 58 úmrtí méně. Nejhorší situace byla v Ústeckém kraji, kde zemřelo 194 lidí na 100 tisíc obyvatel.

Související obsah


Stejně jako v předchozích měsících, také v březnu byli nadúmrtností (což je zvýšený počet úmrtí vůči předpokládané úmrtnosti) nejvíce zasaženi muži. Počet zemřelých mužů ze 100 tisíc stoupl oproti průměrné březnové hodnotě o 74 %, zatímco u žen o 45 %.


Co se týče věku, tak nejvyšší nárůst experti zaznamenali u lidí ve věku od 60 do 79 let, a to o 71 až 77 %. V průměru více než 50 % evidovali nadúmrtnost také u věkové kategorie 40 až 59 let.


"V letošních datech je zřejmý pozitivní vývoj u skupiny nejstarších seniorů ve věku 85 a více let, u kterých se úroveň nadúmrtnosti ve srovnání s podzimem loňského roku výrazně snížila. Zatímco v listopadu byla v porovnání s průměrným listopadem let 2015-2019 jejich úmrtnost vyšší o 80 %, v březnu již jen o 23 %,“ doplnila Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Za každé třetí úmrtí v letošním roce v Česku může koronavirus. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz