Koronavirus

Covid je pátá pandemie za posledních 100 let. Všechny postupně zmizely

Covid je pátá pandemie za posledních 100 let. Všechny postupně zmizely
Zdroj: Profimedia

Řada lidí věří, že zrovna zažíváme dosud nevídanou pandemii. To ale není pravda. Covidová pandemie je totiž už pátou chřipkovou pandemií od roku 1918. Dohromady si podle nejčernějších scénářů vyžádaly přes 106 milionů životů.

Celý svět nyní zápasí s covidovou pandemií, která tvrdě zasáhla planetu. V historii lidstva ale nejde o žádnou neobvyklou věc. Virové pandemie se objevují poměrně pravidelně. Od roku 1918 svět bojoval s pěti zákeřnými pandemiemi.

Španělská chřipka


Rozhodně nejvíce obětí měla španělská chřipka, která svět trápila v letech 1918 až 1920. Odhady hovoří o 17 až 50 milionech obětí, spekuluje se ale až o 100 milionech mrtvých.

 
Podle amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) byla pandemie jedinečná tím, že na ni umírali poměrně zdraví lidé. "Smrtnost byla vysoká u lidí mladších pěti let, následně ve věkové skupině 20 až 40 let a pak u lidí nad 65 let," uvedlo středisko.

Související obsah


Zajímavostí je, že tuto pandemii neukončilo plošné očkování. Podle odborníků vlastně nikdy neskončila. Virus chřipky podle odborníků neustále mutoval a procházel lidmi, prasaty a jinými savci. Postupně se proměnil v další sezónní chřipku. Potomci viru H1N1 z roku 1918 tak podle expertů tvoří chřipkové viry, s nimiž dnes bojujeme, vysvětlil web společnosti Cusabio.


Asijská chřipka


V roce 1957 se v Asii, především v Hong Kongu, rozšířil virus, který si vyžádal až dva miliony lidských obětí. Zasáhla také Spojené státy americké. Masivnímu rozšíření a více mrtvým tehdy zabránil americký mikrobiolog Maurice Hilleman, který zařídil rychlý vývoj vakcíny.


Hongkongská chřipka


Hong Kong se stal obětí i další chřipkové pandemie, která přišla v roce 1968. Vir H3N2 lékaři poprvé zachytili v červenci 1968 v Hong Kongu. "Těžce nemocným pacientům s akutním zápalem plic byla nasazena umělá ventilace, často marně," popsal tehdejší situaci v Berlíně Bojan Pancevski, německý dopisovatel listu The Wall Street Journal.Infekce se tenkrát rozšířila i do Československa, a to přenosem ze sousedního Polska. Socialistické zdravotnictví ale v té době informace často zamlčovalo nebo zkreslovalo. Více informací o pandemii, která si vyžádala až čtyři miliony obětí, se dozvíte v tomto článku na TN.cz.


Prasečí chřipka


Před covidem byla poslední chřipkovou pandemií prasečí chřipka, která svět zasáhla v roce 2009. Po celém světě kvůli ní zemřelo až 500 tisíc lidí. Oproti běžné chřipce na ni mnohem více umírali lidé mladší 65 let. Poměrně rychle ale zmizela. V Česku na ni zemřelo 102 osob.

Související obsah


Covidová pandemie


Současná pandemie se poprvé objevila v roce 2019 v čínském Wuchanu. Během roku 2020 se rychle rozšířila do většiny světa. K 11. květnu si oficiálně vyžádala přes tři miliony životů a nemocí se nakazilo přes 137 milionů lidí. Svět nyní spoléhá na rychlé očkování. Obavy ale vzbuzují nové mutace, nejvíce momentálně indická.

Naopak běžná chřipka letos prakticky vymizela. Epidemiologové ale varují:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz