Domácí

Otcovská dovolená se prodlouží! Ministerstvo plánuje i další změny

Otcovská dovolená se prodlouží! Ministerstvo plánuje i další změny
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Otcovská dovolená v Česku se prodlouží. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která plánuje i několik dalších změn včetně zavedení dvou měsíců placené rodičovské pro vystřídání rodičů nebo nároku na ošetřovné pro více lidí. Změny nařizuje směrnice EU.

Otcovská dovolená by se měla prodloužit nejpozději do srpna 2022. Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zavést i dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Více lidí by také mělo mít nárok na ošetřovné.

Změny nařizuje směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Ministerstvo práce by chtělo konkrétní návrh představit do konce května, sdělila Maláčová.

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla ministryně.

Související obsah

Směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má sjednotit a zajistit minimální standard ve všech zemích EU. ČR ji má do svých zákonů zařadit nejpozději do 2. srpna 2022. Podle nařízení by placená otcovská v EU neměla být kratší než deset dnů. Rodiče by navíc měli mít možnost čerpat ji po částech.

Sama ministryně oznámila, že její resort uvažuje o prodloužení otcovské na dva týdny. Dál by se přitom pobíralo 70 procent základu příjmu z nemocenského pojištění. Z toho by se hradilo i devět nepřenosných týdnů rodičovské. 

Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o dítě mohli vystřídat. Rodiče v celé Unii by tak měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Směrnice počítá i s pěti dny volna na pečování za rok. V Česku by tak mohli nárok na ošetřovné mít i lidé, kteří s pacientem nežijí v jedné domácnosti. Ministerstvo odhaduje, že by žádostí bylo za rok zhruba 120 tisíc. Celkové náklady se odhadují na 14 až 17 miliard ročně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz