Zahraničí

První projev od smrti manžela! Královna Alžběta II. promluvila k lidu

Královna Alžběta II. v úterý vůbec poprvé od smrti svého manžela, prince Philipa, vystoupila na veřejnosti. Projevem zahájila nové zasedací období britského parlamentu. Desítky let královnu na tuto ceremonii doprovázel její manžel - vévoda z Edinburghu. Teď jeho roli zastal Alžbětin nejstarší syn a následník britského trůnu - princ Charles.

V Londýně se slavnostně rozezněly zvony. Královna Alžběta II. se v koloně vydala z Buckinghamského paláce do sídla britského parlamentu, Westminsterského paláce. Vůbec poprvé od smrti prince Philipa se panovnice účastnila tak velké oficiální ceremonie. V ulicích na její příjezd čekaly desítky lidí.

Královna v souladu s tradicí zahájila nové zasedací období britského parlamentu. K trůnu ji doprovodil, jako už několikrát v minulosti, její syn princ Charles. Spolu s manželkou Camillou usedl na stupínku vedle ní.

"Má vláda bude i nadále poskytovat pomoc tam, kde může největší měrou přispět ke snížení chudoby a zmírnění lidského utrpení. Má vláda bude po celém světě prosazovat lidská práva a demokracii," prohlásila královna.

Související obsah

V projevu představila klíčová témata, kterými se budou poslanci v následujícím roce zabývat. Zmínila očkování proti koronaviru, modernizaci a robustní investice do britských ozbrojených sil, tvorbu nových pracovních míst, snižování emisí nebo oživení epidemií zkoušené britské i světové ekonomiky.

"Spojené království bude hostitelem summitu G7 a postaví se do čela celosvětového úsilí, jehož cílem je zajistit rozsáhlé hospodářské oživení," sdělila panovnice.

Kvůli epidemii koronaviru nemělo slavnostní zahájení tak velkolepý průběh jeko v předchozích letech. Vedle premiéra Borise Johnsona si projev vyslechlo jen okolo stovky dalších hostů. Většinou jich přitom bývá okolo 600. Členové parlamentu museli mít povinně roušky a podmínkou účasti byl také negativní test na koronavirus.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz