Domácí

Českem projede americký vojenský konvoj se stovkami vojáků

Přes Českou republiku se bude během května přesouvat armáda USA, projede 600 vojáků se 190 kusy vojenské techniky. Vojáci pojedou na mezinárodní cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021.

"Průjezd konvojů bude koordinován ve spolupráci s Policií České republiky, Vojenskou policií a Ředitelstvím silnic a dálnic tak, aby konvoje nijak neomezovaly běžný silniční provoz," uvedlo Ministerstvo obrany ČR.

Přesuny jsou plánovány v pozdních večerních a ranních hodinách, vojáci by se měli přesouvat mezi 19. hodinou a 6. hodinou. Preventivně jsou naplánovány objízdné trasy a alternativní místa k odpočinku a na přespání.

Americké jednotky budou rozděleny do tří konvojů po třech až čtyřech skupinách. V každé skupině bude od 10 do 20 kusů kolové techniky. Každý konvoj stráví v Česku maximálně 48 hodin, budou projíždět s denním odstupem. Skupiny budou mít mezi sebou hodinové rozestupy.

Vojáků se dotknou i nařízení v souvislosti s koronavirem, všichni budou testováni. Velká část vojáků je již očkována, i tak ale budou platit opatření například v místech odpočinku.

Související obsah

"Konvoje vjedou do České republiky přes hraniční přechod Rozvadov a po dálnici D5 pojedou na odpočinkové stanoviště  Ostrov u Stříbra. Stanoviště je určené k odpočinku jednotek a úpravě rozestupů mezi skupinami. Odtud pojedou skupiny vozidel po D5 na Pražský okruh a pak po dálnici D1 na silnici 1. třídy I/38 do Rančířova. Vojáci přespí v posádce Rančířov, kde prapor podpory nasaditelných sil ve spolupráci s 14. plukem logistické podpory postavil pro tyto účely stanové městečko. Další den pak konvoje pokračují směr Jihlava po silnici I/38 na D1 do Brna a po dálnici D2 na hraniční přechod Břeclav," doplňuje ministerstvo.

Stejnou trasou by se měli vojáci vracet i na cestě zpět z cvičení, cestu do Německa přes Česko by armáda USA měla uskutečnit mezi 12. a 16. červnem.

gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz