Domácí

Propásla schůzku, úřad práce ženu vyřadil. Takhle ne, zastal se jí soud

Propásla schůzku, úřad práce ženu vyřadil. Takhle ne, zastal se jí soud
Zdroj: Profimedia

Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal ženy, kterou brněnská pobočka úřadu práce vyřadila z evidence uchazečů o zaměstnání poté, co dotyčná propásla domluvenou schůzku. Prý proto, že si poznamenala špatné datum. Podle soudu byl postup úřadu zbytečně tvrdý.

Úředníci "potrestali" ženu poté, co místo 26. listopadu 2018 dorazila na schůzku až o tři dny později. NSS si vzal za úkol odpovědět na otázku, zda je takový přešlap dostatečným důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. A závěr soudu je jednoznačný.

Dotyčná žena byla na úřadu evidována od srpna 2018 a svoje povinnosti si podle NSS plnila. Navíc byla aktivní a práci od ledna 2019 si nakonec sehnala sama.

Související obsah

"Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by byla 26. listopadu 2018 pro žalobkyni připravena jedinečná nabídka zaměstnání, kterou by zmeškáním schůzky zmařila. Za této situace bylo její vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání podle soudců zcela nepřiměřené," píše Nejvyšší správní soud na stránkách.

"Smyslem činnosti úřadu práce je především zprostředkování zaměstnání. K tomuto účelu by měla vést veškerá jeho činnost, přičemž vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání by mělo představovat pouze krajní opatření, nikoliv běžný nástroj řešení agendy úřadu práce,“ zkritizovala úředníky předsedkyně senátu soudu Lenka Kaniová.

Soud nicméně nezpochybňuje, že lidé registrovaní na úřadu práce si musejí plnit příslušné povinnosti, protože jinak by úřad nemohl plnit svoji úlohu.

Související obsah

"Vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání má však pro uchazeče dosti tvrdé právní důsledky. A to nejen v oblasti naplnění jeho ústavního práva na práci tím, že je mu odepřena pomoc při zajištění zaměstnání a eventuálně i hmotné zabezpečení v podobě podpory v nezaměstnanosti, ale i v oblasti účasti na důchodovém a zdravotním pojištění. Úmyslem zákonodárce při zakotvení možnosti vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání přitom bezesporu nebylo „trestat“ uchazeče za každé bagatelní pochybení, ale zajistit, aby výhod spojených s vedením v seznamu uchazečů o zaměstnání nemohly požívat osoby, které své postavení zneužívají a znemožňují úřadu práce vykonávat jeho činnost,“ uvádí se mimo jiné v rozsudku NSS.

Letos se může kvůli pandemii výrazně zvýšit nezaměstnanost. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz