Domácí

Lidé by měli dostat některé dávky bez doložení příjmů. Návrh schválil Senát

Lidé by měli dostat některé dávky bez doložení příjmů. Návrh schválil Senát
Zdroj: Getty Images

Lidé pobírající některé dávky nebudou muset úřadům dokládat za první čtvrtletí letošního roku své příjmy nebo náklady na bydlení. Stát navíc automaticky přizná stejnou výši podpory, jakou příjemci dostávali dosud. Cílem návrhu, který schválil Senát, je omezení kontaktů na úřadech.

V případě, že pobíráte příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči, nemusíte nyní pro nárok na výplatu dokládat své příjmy nebo náklady za první čtvrtletí. "Senát právě schválil překlopení dávek do 2. čtvrtletí. Případnou novou žádost lze zaslat např. e-mailem, poštou nebo datovou schránkou,“ informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Vládní předloha se však podle Maláčové netýká nových žádostí o dávky. Lidé je mohou podávat i nadále a to online. Schválený návrh nyní musí podepsat prezident Miloš Zeman. Obdobná úprava zákona platila a podle resortu práce a sociálních věcí se osvědčila také v loňském roce.

Související obsah


Jedním z důvodů opětovného prosazení této úpravy zákona je eliminovat kontakt mezi lidmi a úředníky. "Pandemie zatím není na ústupu, proto jdeme cestou zjednodušení administrativy a co možná největšího omezení kontaktů mezi úředníky a veřejností. V tuto chvíli není na místě, aby lidé běhali po úřadech,“ vysvětlila Maláčová. Zároveň je zde tedy také snaha o maximální zjednodušení a urychlení celé administrativy.


Běžně musí lidé pobírající dávky podle pravidel dokládat úřadům práce své příjmy každé tři měsíce. V případě, že by to neučinili, se vyplácení zastaví.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) dosáhne na kompenzace více lidí. Podívejte se na celý rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz