Domácí

Lidé by měli dostat některé dávky bez doložení příjmů. Návrh schválil Senát

Lidé by měli dostat některé dávky bez doložení příjmů. Návrh schválil Senát
Zdroj: Getty Images

Lidé pobírající některé dávky nebudou muset úřadům dokládat za první čtvrtletí letošního roku své příjmy nebo náklady na bydlení. Stát navíc automaticky přizná stejnou výši podpory, jakou příjemci dostávali dosud. Cílem návrhu, který schválil Senát, je omezení kontaktů na úřadech.

V případě, že pobíráte příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči, nemusíte nyní pro nárok na výplatu dokládat své příjmy nebo náklady za první čtvrtletí. "Senát právě schválil překlopení dávek do 2. čtvrtletí. Případnou novou žádost lze zaslat např. e-mailem, poštou nebo datovou schránkou,“ informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Vládní předloha se však podle Maláčové netýká nových žádostí o dávky. Lidé je mohou podávat i nadále a to online. Schválený návrh nyní musí podepsat prezident Miloš Zeman. Obdobná úprava zákona platila a podle resortu práce a sociálních věcí se osvědčila také v loňském roce.

Související obsah


Jedním z důvodů opětovného prosazení této úpravy zákona je eliminovat kontakt mezi lidmi a úředníky. "Pandemie zatím není na ústupu, proto jdeme cestou zjednodušení administrativy a co možná největšího omezení kontaktů mezi úředníky a veřejností. V tuto chvíli není na místě, aby lidé běhali po úřadech,“ vysvětlila Maláčová. Zároveň je zde tedy také snaha o maximální zjednodušení a urychlení celé administrativy.


Běžně musí lidé pobírající dávky podle pravidel dokládat úřadům práce své příjmy každé tři měsíce. V případě, že by to neučinili, se vyplácení zastaví.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) dosáhne na kompenzace více lidí. Podívejte se na celý rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Píše se na Deník.cz