Zajímavosti

Grilovací sezóna začala! RADY, díky kterým zažívací potíže nemají šanci

Grilovací sezóna začala! RADY, díky kterým zažívací potíže nemají šanci
Zdroj: Getty Images

S teplým a slunečným počasím odstartovala také grilovací sezóna a mnozí z nás si rádi připraví oběd nebo večeři na ohni. Kromě příjemných zážitků a dobrého jídla si však můžeme zadělat na pořádné zažívací potíže. Pokud však budeme dodržovat několik pravidel, nic nám nehrozí.

Kdo by nemiloval pořádně propečený buřt na ohni a posezení s rodinou nebo přáteli. S teplým počasím odstartovala také grilovací sezóna. Ta je však kromě příjemných společných zážitků spojena i se zažívacími potížemi a průjmy.


"V tomto období se totiž mohou při nevhodném uskladnění nebo nedostatečném tepelném zpracování přemnožit bakterie v potravinách,“ řekla mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová. Podle hygieniků bývají nejčastější příčinou střevních potíží enterobakterie, které se množí v teplém počasí. Mohou způsobit různá průjmová onemocnění, bolesti břicha nebo dokonce i salmonelu.

Související obsah


Obtížím lze však snadno předcházet, pokud budou lidé dodržovat několik jednoduchých pravidel, které jsou však podle hygieniků klíčové.


Důležité je mít vhodný gril a kvalitní dřevěné uhlí nebo brikety. Odborníci doporučují elektrické kontaktní nebo kamenné grily, ty s lávovými kameny nebo gril s vertikálním zdrojem tepla. Je vhodné také zabalit pokrmy, například do alobalu, nebo použít alobalové tácky.


Ideální je grilovat libové a čerstvé maso. Navíc místo potírání olejem radí odborníci používat obyčejnou pitnou vodu a vždy mít čerstvou marinádu. Marinované polotovary je nutné skladovat v chladu.

Související obsah

Zároveň je klíčové potraviny dostatečně tepelně opracovat a nespěchat s jejich přípravou. Hygienici také radí ke grilovaným pokrmům podávat dostatek čerstvé zeleniny, česneku a cibule. "Tyto potraviny obsahují ochranné protikarcinogenní látky,“ doplnila Šalamunová.


V neposlední řadě musíme myslet na řádnou hygienu rukou, zejména při manipulaci se syrovým masem. To je podle expertů nejlepší prevence vzniku infekčních onemocnění.

Na jaké potraviny je potřeba si v létě dávat pozor se dozvíte v následující reportáži:
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz