Naše Česko

Objev českých vědců může pomoci s léčbou rakoviny vaječníků

Pandemie koronaviru způsobila obrovské zdravotní komplikace nejen u těch, kteří nemoc prodělali. Velké množství lidí doplácí na omezenou lékařskou péči. Jak poslední měsíce dolehly na léčbu žen s onkogynekologickou diagnózou, řešil ve čtvrtečním pořadu Nastartujme moderátor Karel Kopeček s profesorem Davidem Cibulou.

Jednou z nepříjemných potíží, která provází pandemii koronaviru, je omezení lékařské péče. S tím souvisí i to, že sami lidé k doktorům chodili o něco méně než obvykle. Začalo se tak stávat, že mnohdy pacienti se svými komplikacemi přišli příliš pozdě.

Situace se zhoršila i na poli onkologickém. Kvůli pandemii koronaviru lékaři často velmi pozdě diagnostikují onkologická onemocnění, navíc se odkládají mnohé léčebné zákroky. Léčba rakoviny byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ve více než 40 % zemí pozastavena. 

Související obsah

Podle profesora Davida Cibuly, vedoucího onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice, bylo v Česku pacientek diagnostikovaných s rakovinou v loňském roce méně. "Ale skupina žen odložila vyšetření. Obávám se toho, že uvidíme v tomto roce mnohem víc závažnějších stavů," strachuje se lékař.

Polovina žen s rakovinou děložního čípku zemře, protože podle Cibuly chodí na preventivní kontroly hlavně v mladém věku. "Kolem 40 – 50 let ženy přestávají chodit na preventivní gynekologické prohlídky. Proto pak přichází s pokročilým nálezem, který už mnohdy nelze léčit," říká David CIbula.

Související obsah

Společnost Sotio, kterou založil zesnulý miliardář Petr Kellner, se snaží na českém trhu rozvíjet české nápady a invence. "Spolupracujeme s nimi na vývoji léku, který působí na principu podpory imunity na rakovinu vaječníků," nastínil Cibula. Ženy to podle něj vnímají vesměs pozitivně.

"Odeberou se jejich vlastní buňky a vyrobí se z nich v podstatě vakcína, takže se ženy léčí vlastními imunitními buňkami," popsal Cibula. V současné době léčba není k dispozici, protože se musí ještě rozběhnout poslední fáze klinického výzkumu. Přesto by se jednalo o přelomový objev. "Bylo by úžasné přívést do světa lék, který může pomoci léčit rakovinu vaječníků," dodal onkogynekolog.

Rakovina je velmi zákeřné onemocnění, které lékaři v Česku každý rok odhalí u více než 87 tisíc lidí, kterým je diagnostikován zhoubný nádor. Přibližně 27 tisíc nemocných poté na rakovinu také umírá. Podle odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) je v současné době nejčastější karcinom prsu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz