Domácí

O PCR testech pro tábory slyšíme prvně, ať je platí stát, chce organizace

Informace o tom, že se mají děti před odjezdem na letní tábory prokazovat PCR testy, nepříjemně překvapila ředitele České rady dětí a mládeže (ČRDM) Ondřeje Šejtku. Ten by chtěl, aby náklady hradil stát. A vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s ním v podstatě souhlasí.

"My jsme se o tom, že půjde o PCR testy, dozvěděli včera z médií. Na žádném z dosavadních jednání s ministerstvem zdravotnictví a hlavní hygieničkou o tom nepadlo ani slovo," neskrýval ve čtvrtečních Televizních novinách Šejtka rozčarování.

Dosud se prý mluvilo o testech na antigenních. Na druhou stranu Šejtka uznává, že PCR testy dokáží nákazu lépe odhalit. "Je pro nás ale nepřípustné, aby ty testy hradili rodiče nebo organizátoři táborů. Zde zatím nepadla jasná informace a doufáme, že ministerstvo vyjedná tu možnost, aby to hradil stát nebo pojišťovny," zmínil ředitel ČRDM.

Nedovede si prý představit, že by náklady na PCR testy zatížily rozpočty rodin či táborů a je připraven s ministerstvem jednat. Zdůraznil, že děti nebyly měsíce ve školách a letní prázdniny jsou pro ně možností setkat se s kamarády a načerpat zážitky. A nařízení by mohlo části dětí znemožnit účast na táborech.

Související obsah

"Já souhlasím se svým předřečníkem, nevidím důvod, proč bychom nezbytně museli využít PCR, pokud děti chodí do škol, kde se dvakrát týdně testují antigenními testy," uvedl v navazujícím živém vstupu vicepremiér Karel Havlíček.

Souhlasí s tím, aby testy v případě, že bude vyžadována PCR metoda, hradil stát či zdravotní pojišťovny. "Jsem přesvědčen, že do té doby, tedy do léta, toto všechno bez problémů projednáme," věří Havlíček.

Poslechněte si, co Havlíček řekl. Mluvil i o pravidlech pro zahrádky restaurací:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz