Domácí

Babiš: Dotace vracet nebudeme, je to účelový a zmanipulovaný audit

Premiér ve vysílání TV Nova reagoval na závěrečnou zprávu k auditu Evropské komise. Podle té je stále ve střetu zájmů. Babiš zdůraznil, že se žádné dotace vracet nebudou, spor se podle něj týká auditorů a České republiky. Znovu odmítl, že by byl ve střetu zájmů.

Podle závěrečné zprávy k auditu Evropské komise má premiér Andrej Babiš (ANO) zásadní vliv na svěřenské fondy a tím pádem i na koncern Agrofert. Český premiér je podle závěrů tohoto auditu ve střetu zájmů.

"Ten účelový audit vlastně zorganizoval hlavní udavač Pirátu Wagenknecht, který pracoval pode mnou na ministerstvu financí a udával i před tím, daňové poplatníky to stálo 800 milionů. Ten audit skutečně postupoval, když český stát vysvětlil něco, tak si zase našel záminku, aby hledal chyby," sdělil Babiš.

Podle premiéra je to v režii Pirátů. "Je to jejich záležitost, jsou to hlavní udavači České republiky do Bruselu. Jak je vidět, jak jsem teď slyšel ty nesmysly pana předsedy, tak udávají všude, na policii a tak dále. To je jediné, co umí," reagoval Babiš na vystoupení předsedy Pirátů Ivana Bartoše.

Související obsah

Ten ve vysílání TV Nova odmítl to, že by byl audit jakkoliv zmanipulovaný. Podle něj se Piráti už od roku 2018 snaží ochránit peníze českých občanů. Piráti nyní vyzvali firmy, aby vymáhaly peníze zpátky, již v minulosti učinili právní kroky.

Na celé vyjádření předsedy Pirátů Ivana Bartoše se podívejte zde:

"My jsme už v roce 2019 podali trestní oznámení na neznámého pachatele, je to poměrně komplexní spis, má ho státní zástupce, řeší ho NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu). Naše opoziční práce je ty věci řešit politicky, snažit se chránit peníze občanů České republiky, ale když narazíte na ten systém, který vytvořil pan premiér, kde jeho ministři na ministerstvech prostě protahují ta řešení, my jsme se tedy obrátili 2019 již na policii a v tuto chvíli je ta věc šetřena," popsal Bartoš.

Premiér zdůraznil, že nezpochybňuje evropské komisaře, protože ti se celou situací nezabývají. Podle něj je postup auditorů skandální.

Babiš opět odmítl, že by byl ve střetu zájmů. Podle něj se celá záležitost netýká jeho ani Agrofertu, nebude tak nutné žádné dotace vracet, jak navrhl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Podle komunistů se má jednat až o 20 miliard. "Bojím se, že dojde k tomu, že těch dvacet miliard, jak je nyní vyčíslováno, byť to asi není pevná suma, bude muset Česká republika vrátit a přijde o ty peníze. Což považuji za docela velkou chybu," zveřejnil místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.

Související obsah

"Je to problém mezi auditory a českým státem. Mimochodem pan kolega Hamáček se může zeptat pana Mládka z ČSSD, který byl ministr průmyslu, když udělovali dotaci, ta slavná toustová linka. Takže je to nesmysl, ty dotace dávali i ministři za opozici a za ČSSD, takže nikdo vracet nic nebude, už to přestaňme opakovat, prosím," řekl Babiš.

Podle premiéra se nyní Česko musí postavit za české zájmy, důležité podle něj je, aby se s auditem seznámili evropští komisaři. "Je to politický boj. Tady si auditoři neuvědomují, že zasahují do volné politické soutěže. A občané mají rozhodnout v říjnu, kdo bude v parlamentu a ve vládě, ne nějaký auditor, který přišel na objednávku udavačských Pirátů," ukončil Babiš.

Na reportáž TV Nova o závěrečné zprávě k auditu Evropské komise se můžete podívat zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz