Domácí

Češi se mohou snáz vracet z okolních zemí, je ale potřeba očkování

Češi se mohou snáz vracet z okolních zemí, je ale potřeba očkování
Zdroj: TV Nova

Už od této soboty se usnadní vzájemné cestování mezi Českem a okolními státy - Německem, Rakouskem, Polskem, Maďarskem a Slovinskem. A to pro lidi, kteří už jsou naočkovaní. Slovensko se rozhodne nejspíš v průběhu příštího týdne, zaznělo na pátečním brífinku ministerstva zahraničí.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) potvrdil, že už od soboty budou moci do Česka cestovat občané Polska, Německa, Rakouska, Maďarska a Slovinska, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu a od její aplikace uplynulo 22 dní. Obdobná pravidla začnou výhledově platit i pro Čechy cestující do těchto zemí, podmínky mezi státy se ale zatím liší.

"Slovensko by se mělo rozhodnout v příštím týdnu," informoval Kulhánek. Do ČR budou moci cestovat i Maďaři očkovaní vakcínami z Číny či Ruska, které nejsou v EU schválené. Pokud jde o využívání služeb, liší se pravidla také stát od státu.

"Pro návrat osob očkovaných u nás, a to ze všech zemí se středním a vysokým rizikem výskytu onemocnění covid-19, bude platit, že jsou osvobozeni od karantény a testu již 22 dní po první dávce," řekl už dříve v pátek vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

ČR zároveň dál pracuje na přípravě celoevropského covid pasu, který by měl cestování po celém kontinentu usnadnit od přelomu června a července.  

"Na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) a náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek představí především aktualizované doporučení ministerstva pro cestování Čechů do zahraničí," uvedl resort v rozeslané pozvánce.

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví zároveň v pátek odpoledne informovalo, že od pondělí 17. května se pro cestovatele do červené kategorie zemí přesune Slovensko, Andorra a Francie. Do oranžové kategorie se zařadí San Marino. Naopak Island bude zelený.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz