Domácí

S vládou, nebo proti ní? Komunisté stále neřekli, jak budou hlasovat

Komunisté napínají ministry i opozici v tom, jak budou hlasovat o nedůvěře vládě. Po pátečním jednání výkonného výboru Vojtěch Filip řekl, že se nejprve zeptají všech svých členů. Dotazování bude probíhat až do konce května. Mimořádnou schůzi předseda Sněmovny svolá na 2. června. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce s komunisty ještě jednat.

"Jsme důvěru ve vládu ztratili, ale to, jak budeme hlasovat, rozhodne členská základna strany," prohlásil Vojtěch Filip. Hlasování o nedůvěře vládě se začíná podobat divadelní hře a komunisté ji chtějí udělat napínavou až do posledního dějství.

"Já jsem myslel, že když to začíná takhle odvážně do éteru, že to mají vydiskutované i na úrovni členské základny," diví se šéf Pirátů Ivan Bartoš. "My očekáváme, že ta slova, která už říkají několik týdnů, že vládu nepodpoří, že se projeví v hlasování, že jsou platná," doufá předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Komunisté toleranční dohodu s hnutím ANO vypověděli před měsícem, protože podle nich vláda neplnila sliby. Premiér Babiš si ale z případného vyslovení nedůvěry své vládě těžkou hlavu nedělá.

Související obsah

"Karty rozdává pan prezident, tak možná jmenuje jiného premiéra, já nevím, možná bude úplně jiná vláda. možná ještě opozice bude ráda za naši vládu. Ale to je na nich, já si myslím, že to, co předvádí, je nesmysl, ale nemají jiné téma," míní předseda vlády.

"Pokud demokratická opozice společně s SPD a komunisty sestřelí tuhle vládu, tak to možná bude do učebnic politologie," říká vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Premiér a šéf hnutí ANO ale chce s předsedou komunistů Filipem ještě vyjednávat. Ten ale říká, že už není o čem. "Já určitě budu ještě mluvit s předsedou KSČM, aby zkrátka nehlasovali pro nedůvěru, protože si myslím, že by to nepřineslo nic dobrého pro naši zemi," říká Babiš.

Související obsah

Hnutí ANO a ČSSD mají celkem 92 poslanců. Koalice Spolu s Piráty a Starosty má 68 hlasů. Nedůvěru vysloví i 19 poslanců SPD a tři nezařazení poslanci Trikolóry. Poslanci Volný a Bojko ruku nezvednou. Opozice tedy potřebuje přesvědčit alespoň 11 komunistických poslanců z 15, aby měla potřebných 101 hlasů.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) chce mimořádnou schůzi svolat na 2.června. O nedůvěře kabinetu tak poslanci budou hlasovat pouhé čtyři měsíce před volbami.

KSČM nechá o postoji k vyslovení nedůvěry rozhodnout členskou základnu:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz