Domácí

Česko jako "dálnice" pro uprchlíky. Oproti loňsku jich raketově přibylo

Cizinecká policie za letošní rok eviduje zvýšený počet nelegálních migrantů, kteří se pokusili dostat přes Česko ukryti v kamionech. Za 5 měsíců je jich skoro devítinásobek oproti stejnému období loňského roku. Jen během dvou dnů v tomto týdnu objevili policisté v Jihomoravském kraji 11 nelegálních běženců, kteří pocházejí z Afghánistánu.

Páteční dopoledne na dálnici D2 - speciální přístroj zaznamenal v návěsu tureckého kamionu tlukot lidského srdce. Uvnitř se skrývalo šest mužů pocházejících z Afghánistánu.

"Předchozího dne policisté kontrolovali na parkovišti v Lanžhotu skupinu pěti osob, i tyto osoby zřejmě pochází z Afghánistánu. Všichni skončili v zařízení pro zajištění cizinců," upřesnil mluvčí policie David Chaloupka.

Podle policie takových případů letos na jaře velmi výrazně přibylo. "Do třináctého května letošního roku bylo odhaleno při tranzitní nelegální migraci přes území České republiky celkem 421 lidí, kdy v meziročním porovnání se shodným obdobím došlo k vysokému nárůstu. A to celkem o 373 lidí," přiblížila masivní skok mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová.

Související obsah

Nejčastěji jde o občany Afghánistánu, Maroka, Sýrie, Alžíru a Pákistánu. Cílovou destinaci je obvykle Německo. Do Čech se dostávají hlavně přes slovenské a rakouské hranice. "Dálnice D2 je z pohledu migrace poměrně vytíženou dopravní tepnou, takže tyto záchyty nejsou v poslední době ojedinělé," potvrzuje Chaloupka.

Policie letos eviduje také jeden případ nelegální migrace leteckou cestou. Podle policie přiletěla minulou neděli na pražské letiště žena z Atén, která se údajně prokázala falešným českým pasem.

Každého zadrženého cizince musí policie ztotožnit, odebrat mu otisky prstů a také zjistit, kdo mu k překročení hranic pomohl. Pak je obvykle vrácen tam, odkud přicestoval. Nelegální migrací se tento týden zabýval také policejní prezident se svými protějšky na Salcburském fóru.

Související obsah

Slovenská policie ve středu zadržela v Prešově dvojici Čechů, kteří měli obytným vozidlem převážet tři nezletilé migranty ze Slovenska do západní Evropy. Zadrženým teď hrozí sedm až deset let vězení.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz