Politika

V ČSSD se zrodila platforma kritiků. Hamáček se bojí, aby nestříleli do zad

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podle části členů sociální demokracie stále dluží straně vysvětlení, jak to bylo s jeho plánovanou cestou do Moskvy. Měsíc po volebním sjezdu je v ČSSD napjatá atmosféra, v rámci strany se dokonce začala formovat skupina, kterou vedou Hamáčkovi kritici. Podle předsedy strany se ale jedná jen o pár jedinců a ČSSD je jednotná.

"Myslím, že by si členové zasloužili důsledné vysvětlení této záležitosti, aby nezůstala nějaká pachuť," kritizuje předsedu strany bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"Já jsem všechno kolem té cesty řekl tam, kde jsem měl, to znamená v Poslanecké sněmovně na uzavřených jednáních. Budu vypovídat na policii, za mě - já jsem řekl všechno," brání se ministr vnitra.

Měsíc po volebním sjezdu, po kterém Jan Hamáček obratem vyprovodil svého protikandidáta Tomáše Petříčka z ministerstva zahraničí, je ve straně stále dusná atmosféra. Stejně jako s Petříčkem se Hamáček vypořádal i s jediným hejtmanem za ČSSD Martinem Netolickým, kterého kvůli "ztrátě důvěry" zbavil postu v dozorčí radě České pošty.

Související obsah

"Ukazuje se, že když je ČSSD v krizi, začíná panikařit, trpět paranoiou, vnitřně se hádat. Jan Hamáček jakkoli na jedné straně říká, jak mu moskevská kauza kazí život, tak má síly na to, aby si vypořádal spory se stranickými konkurenty jako Martinem Netolickým," říká politolog Lukáš Jelínek.

A právě Netolický, Tomáš Petříček nebo Michal Šmarda jsou součástí nové ideové platformy, která se začala v sociální demokracii rodit. Ta se chce zaměřit na spolupráci se Zelenými nebo hnutím Budoucnost v komunálních volbách v roce 2022.

"Já bych byl rád, aby minimálně v těch volbách komunálních nebo krajských už tyto subjekty kandidovaly společně, abychom netříštili síly," vyjádřil své přání bývalý místopředseda strany Michal Šmarda. "Sociální demokracie je demokratická strana a myslím si, že je důležité, aby v té diskuzi zaznívaly různé názory, pohledy," myslí si Petříček.

Související obsah

"Pokud budou diskutovat, tak mi to nevadí, ale neměli by střílet vlastní vedení do zad. Minimálně vedení sociální demokracie je po sjezdu jednotné, atmosféra je velmi dobrá. Bohužel je tady pár jedinců, kteří neskousli výsledek sjezdu," komentuje aktivity svých kritiků Jan Hamáček.

Zatímco názorová část pod křídlem Michala Šmardy chce více ekologických témat, Hamáčkův koncept sází na staré známé tváře. Mimo Zdeňka Škromacha, Vladimíra Špidly nebo Jiřího Dienstbiera povolal Hamáček i bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. Strana se aktuálně potácí na hranici volitelnosti. Pokud Hamáčkova vize úspěch ve volbách nepřinese, vyvodí z toho prý osobní odpovědnost. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz