Domácí

Startuje registrace pro lidi 40+. O vakcínu se jich může hlásit skoro milion

K očkování proti nemoci covid-19 se budou moci od půlnoci na pondělí registrovat zájemci starší 40 let. Týká se to více než 900 tisíc lidí. Vakcinace v Česku závěrem pracovního týdně mírně zpomalila. V pátek bylo aplikováno téměř 80 tisíc dávek. To je v mezitýdenním srovnání skoro o 5 tisíc méně.

Zdravotníci, učitelé nebo chronicky nemocní - z kategorie 40 až 44 let je zatím naočkováno, třeba v souvislosti s profesí, zhruba 59 tisíc lidí. Půlnocí startuje registrace i pro jejich vrstevníky.

První dávku vakcíny mají za sebou celkem více než tři miliony lidí, obě přes milion. Podtrženo, sečteno se v Česku aplikovalo celkem 4 110 171 vakcín. Zatím není rozhodnuto, jestli se po této skupině otevře další věková kategorie, nebo se spustí najednou rovnou registrace pro všechny od 16 let výš.

Související obsah

Pokud bude schválena vakcína pro děti nad 12 let, očkovat by se mohly možná už v létě. Na očkování čekají v Česku i desetitisíce cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, kteří nemají veřejné pojištění. Podle ministra zdravotnictví by se pro ně měly podmínky upřesnit příští týden. Zatím to vypadá, že samoplátci by si vakcínu mohli hradit sami. A zatímco tato otázka dořešená není, v rámci očkovací kampaně "Udělejme tečku za koronavirem," se počítá i s videi pro ně. V několika jazykových mutacích.

"(Spoty) by měly obsahovat základní informace - jak se registrovat v našem registračním systému a co dělat. A hlavně také to, proč se očkovat. Ta videa jsou potřeba, protože i naše menšiny je potřeba mít proočkované," má jasno Petr Arenberger (za ANO).

Související obsah

Očkování v Česku zrychluje, stále se ale nepodařilo pokořit metu sta tisíc vakcinovaných za den, jak předseda vlády plánoval.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz