Ekonomika

Svaz v covid době placení za hudbu odpustil. Někam i tak přišly faktury

Ochranný svaz autorský, který vybírá v restauracích nebo fitness centrech poplatky za muziku, provozovatelům v době pandemie placení odpustil. Jenže některým přesto přišla faktura. OSA slíbila, že se těmito případy bude zabývat a poplatky po majitelích vyžadovat nebude.

Odměny autorům musí platit za běžného stavu provozovny, kde se nachází rádio, televize nebo jiné zařízení, jehož prostřednictvím se šíří audiovizuální díla.

"OSA poplatky odpouštěla automaticky a my jsme to s povděkem přijali. Bylo to za celý rok 2020 a vlastně se to potom prodloužilo i na rok 2021," kvituje krok autorského svazu provozní restaurace Jiří Panuška.

Související obsah

Uzavřeným provozovnám mají být autorské poplatky odpuštěny. Některým ale výzva k jejich uhrazení i přesto přišla. A pěkně je to namíchlo.

"V tom svazu by se měli podívat na vládní nařízení a zjistit si, které dny jsme byli otevření a kdy jsme museli zavřít. To není naše práce, ale jejich práce," zlobí se majitel Kentoya Fitness Tomáš Vejsada.

Reagoval tak na to, že dostal fakturu, ve které stojí, že má uhradit poplatky za období od července od prosince 2020. Jenže od poloviny října musela fitcentra kvůli zhoršené epidemické situaci zavřít a otevřela jen na pár dní v prosinci.

"Pokud měl majitel i v těchto dnech zavřeno, může prostřednictvím žádosti na našich stránkách tuto skutečnost doložit a zažádat o opravu licenční smlouvy a stornování faktury. Na základě takové žádosti mu zašleme dodatek ke smlouvě, kde bude zohledněno celé období, po které byla provozovna zavřena. Případně může kontaktovat zákaznické centrum OSA," radí svaz.

Související obsah

"Mně přijde vtipné, že my si o to máme žádat, když oni vědí úplně přesně, že jsme byli zavření. Řekl bych, že zkoušejí poslat fakturu, jestli ji někdo zaplatí nebo ne," vzkázal Vejsada.

"Teď vypočítávat na dny, kdy taková posilovna měla nebo neměla otevřeno, teď ještě v jakém režimu? To mi přijde opravdu necitlivé a moc tomu nerozumím. V momentě, kdy mu ještě potom napíšou, že si může vyplnit formulář a oni mu to vrátí, tak já bych to viděl spíš opačně," staví se na stranu podnikatele poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Majitelům uzavřených podniků, kterým faktura přišla také, ale nezbude nic jiného, než formulář s žádostí vyplnit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz