Počasí

Česko zasáhl vydatný déšť i bouřky. Na mnoha řekách se zvedly hladiny

Česko zasáhl vydatný déšť i bouřky. Na mnoha řekách se zvedly hladiny
Zdroj: TV Nova

Česko má před sebou deštivý týden, ojediněle se přiženou i bouřky. Teploty nepřesáhnou 17 stupňů Celsia, během víkendu by se mohly přiblížit ke 20 stupňům. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Až do úterního poledne navíc platí pro východ republiky výstraha před povodněmi. Na jedné řece na Vsetínsku byl vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity. Zvedly se i hladiny dalších toků, na mnoha z nich platí první povodňový stupeň.

Pršet podle předpovědi do konce týdne nepřestane. "Východ našeho území v pondělí ovlivní frontální vlna, která bude postupovat ze severního Jadranu k severovýchodu. V následujících dnech bude počasí u nás nadále ovlivňovat chladnější a vlhčí západní proudění," uvedli meteorologové z ČHMÚ.

V pondělí bude oblačno až zataženo, spolu s deštěm se mohou ojediněle vyskytnou také bouřky. Pršet bude především na Moravě a ve Slezsku, na východě místy trvaleji a vydatněji. Srážky i oblačnost budou k večeru v Čechách ubývat. Teploty se budou pohybovat mezi 12 až 17 stupni, v noci klesnou na 10 až 6 stupňů.

Zdroj: ČHMÚ

Od pondělí do úterního poledne platí povodňová pohotovost pro části Jihomoravského (Veselí nad Moravou), Zlínského (Bystřice pod Hostýnem, Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Vsetín, Zlín) a Moravskoslezského (Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Orlová, Třinec).

"Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Vlivem předchozího nasycení území a predikovaným srážkám nelze ojedinele vyloučit i krátkodobé překročení třetího stupně povodňové aktivity především na menších vodních tocích," upozornil ČHMÚ.

Související obsah

Povodňovou bdělost meteorologové výhlasili pro části Jihomoravského (Hodonín, Kyjov), Zlínského (Holešov, Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí) a Moravskoslezskéjo kraje (Bílovec, Bohumín, Frenštát pod Radhoštěm, Hlučín, Kopřivnice, Nový Jičín, Ostrava)

Druhý stupeň povodňové aktivity platí na řece Velká Stanovnice na Vsetínsku. První stupeň povodňové aktivity vyhlásili na Dyji ve stanici Ladná. Tento stupeň hlásí i Bystřička a Vsetínská Bečva na Vsetínsku. Stejný stupeň je i na Želivce na Kutnohorsku a Olšavě na Uherskohradišťsku. Zbytek českých vodních toků by měl být v normálním stavu.

Východní regiony Moravy a Slezska zasáhne vydatný déšť, výstraha je v platnosti do úterních osmi hodin ráno. "Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst," doporučuje ČHMÚ.

Zdroj: ČHMÚ

V úterý bude většinou oblačno, před den na většině území přeháňky nebo občasný déšť. Ojediněle se vyskytnou také bouřky. Přes den bude 13 až 17 stupňů, v noci 10 až 6 stupňů.


Středa přinese opět většinou oblačnou oblohu, přeháňky, občasný déšť a ojediněle bouřky. Teploty se přes den budou pohybovat mezi 12 až 16 stupni, v noci klesnou na 9 až 5 stupňů.

Související obsah

Ve čtvrtek se na většině území vyskytnou přeháňky, ojediněle také bouřky. Většinou bude oblačno. Přes den 13 až 17 stupňů, v noci 8 až 4 stupně.

V pátek už by mohlo být polojasno, ale stále ojediněle hrozí bouřky a místy přeháňky či občasný déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 14 až 18 stupni, v noci mezi 9 až 5 stupni.

Jiné nebude ani víkendové počasí, místy se vyskytne déšť a ojediněle bouřky. Většinou bude oblačno. Teploty přes den mírně stoupnou, bude mezi 14 až 19 stupni, v noci pak 9 až 4 stupně.

Podívejte se na předpověď počasí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz