Domácí

Festwine vyhrál Ryzlink z Mikrosvínu, cenu za kolekci si odnesl Vican

Festwine vyhrál Ryzlink z Mikrosvínu, cenu za kolekci si odnesl Vican
Zdroj: Getty Images

Na Moravě proběhl 17. ročník ročník mezinárodní soutěže vín Festwine. Absolutním šampiónem se stal Ryzlink vlašský 2019 výběr z hroznů z vinařství Mikrosvín. Cenu za kolekci si domů odneslo rodinné vinařství Vican.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo rekordních 719 vzorků vín. Hodnocení odbornou porotou proběhlo 10. až 12. května ve Velkých Pavlovicích. Vítězem se stal Ryzlink vlašský 2019 z vinařství Mikrosvín. Cenu za nejlepší kolekci vín si odneslo rodinné vinařství Vican.

"V rekordním počtu vzorků byla nejvíce zastoupená bílá suchá a polosuchá vína, celkem jich bylo 390. Rok od roku roste i podíl vín šumivých, přírodně sladkých a organických," říká Tomáš Vican z pořadatelské Vinné galerie.

Související obsah

Kromě moravských a českých vín přihlásili letos vinaři a dovozci do mezinárodní soutěže Festwine také vína z Rakouska, Slovenska, Bulharska, Itálie či Chile. Vína hodnotila třicítka nejlepších českých degustátorů, a to anonymně v pětičlenných komisích.

Čeští vinaři častěji pěstují odrůdy červeného vína, je to kvůli změna klimatu. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz