Zahraničí

Evropské státy rozvolňují opatření proti covidu. Otevírají školy i služby

Evropské státy rozvolňují koronavirová opatření. Děti v Rakousku se mohou vrátit do škol a ve Velké Británii se poprvé plně otevřely i univerzity, kde byla prezenční výuka doteď zakázána. I přes obavy z indické mutace viru v pondělí Spojené království uvolnilo velkou část služeb.

Vnitřní prostory restaurací, hotelů, kasin a mnoha dalších služeb se v pondělí po dlouhých měsících otevřely zákazníkům ve Velké Británii. Rozvolnění se dočkalo i slavné studio Harryho Pottera v Londýně. Uvolnění opatření pokračuje podle takzvané cestovatelské mapy, kterou premiér Boris Johnson představil na konci února.


Pro Brity pondělkem končí také zákaz vycestování bez pádného důvodu, za jehož porušení hrozila pokuta v přepočtu téměř 90 tisíc korun. Cestovní kanceláře zaznamenaly prudký nárůst koupených zájezdů do takzvaných zelených destinací, jako je třeba Portugalsko nebo Španělsko.

Související obsah


"Budou k nám létat lidé z nejméně 21 letišť ve Velké Británii. Proto jsme posílili kapacity, aby měli Britové možnost kdykoliv přiletět,“ informovalo portugalské ministerstvo zahraničí. Pro Portugalce tvoří Britové většinu návštěvníků a s uvolněním svítá naděje i pro tamní podniky. Podobně to má i Španělsko. Tam ale nadále platí přísné kontroly na letištích.


Ve Španělsku si obyvatelé užívali první slunečný víkend bez lockdownu a zaplnili tamní pláže. "Moc jsme se na to těšili, protože od minulého roku jsme na pláži nebyli a sluníčko nám moc chybělo. V neděli bylo docela plno, ale v pondělí se zdá, že lidé bezpečnou vzdálenost dodržují,“ popsala jedna z návštěvnic pláže.


Lehké uvolnění přišlo i do Německa, nebo alespoň do některých spolkových zemí. Šlesvicko-Holštýnsko na severu země například otevřelo vnitřní prostory restaurací a hotely.

ls, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz