Zahraničí

Tempo očkování v některých zemích klesá, lidé o vakcínu nemají zájem

Tempo očkování proti koronaviru se v některých více proočkovaných zemích snižuje. Důvodem je nízký zájem obyvatel. Evropská unie zatím neprodlouží kontrakt na vakcíny se společností AstraZeneca. Zástupci sedmadvacítiky prohlašují, že oproti jiným očkovacím látkám je méně efektivní.

Kontrakt mezi Evropskou unií a firmou AstraZeneca má vypršet v červnu. Sedmadvacítka se rozhodla, že další vakcíny od této společnosti prozatím kupovat nebude. "Myslím, že zpočátku bylo správným rozhodnutím nakoupit co nejvíce různých vakcín, což udělaly i další země po celém světě," řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Podle zástupců EU je vakcína od AstraZenecy méně účinná než konkurenční látky. "V Evropě budeme prozatím AstraZenecu používat, pomůže nám to překonat současnou krizi. Ukazuje se ale, že má nízkou účinnost proti mutacím viru a že jiné vakcíny jsou efektivnější," zmínil Macron.

Související obsah

Navíc se objevily případy, kdy látka způsobovala život ohrožující krevní sraženiny. Problémy byly i s dodávkami vakcín - kvůli nedodržování smlouvy Evropská unie AstraZenecu dokonce zažalovala.

V nejproočkovanějších zemích se tempo vakcinace snižuje. Ve Spojených státech dosáhla rychlost očkování vrcholu zhruba před měsícem, kdy v zemi aplikovali denně přes tři miliony dávek. Nyní je to méně než dva miliony. Důvodem je nízký zájem o očkování - lidé se bojí vedlejších účinků.

Související obsah

"V tuhle chvíli nemám potřebu se nechat očkovat. Prostě nechci jít hned teď, podle mě je na to brzy. Chci si počkat a pak uvidím," nechala se slyšet obyvatelka Detroitu Mecca Shabazzová.

Podobný problém už mají i některé evropské země - zájem o očkování je nízký třeba na Slovensku. V polském městě Valbřich nedaleko českých hranic radní rozhodli o povinném očkování lidí nad 18 let. To se ale místním nelíbí a na radnici chodí výhrůžky. Primátor dokonce dostal policejní ochranku.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz