Zahraničí

Spojené státy darují 80 milionů dávek vakcín. Mohly by přijít i do Česka

Spojené státy darují 80 milionů dávek vakcín. Mohly by přijít i do Česka
Zdroj: TV Nova

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že do světa daruje dalších 20 milionů vakcín. Přidají je k už přislíbeným 60 milionům dávkám. Vakcíny by měly opustit Spojené státy koncem června. Washington tak chce pomoci skoncovat s pandemií.

Prezident Joe Biden v pondělí oznámil, že ke slíbeným 60 milionům dávkám od společnosti AstraZeneca, Spojené státy přidají dalších 20 milionů dávek vakcín Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson.

"Náš očkovací program vede ve světě a nyní uděláme další krok, abychom pomohli světu," nechal se slyšet prezident Biden při projevu v Bílém domě. Upozornil na to portál The New York Times.

"Žádný oceán není dost velký, žádná zeď není dost velká, aby nás ochránila. Nemoci v okolních zemích nás mohou ohrozit a jsou pro nás rizikem," dodal. Vakcína AstraZeneca není ve Spojených státech schválena. Z toho důvodu Washington už v březnu věnoval čtyři miliony dávek sousednímu Mexiku a Kanadě. Zbylých 60 milionů tak bude přerozdělovat dál.

Související obsah

Zatím není jasné, které země by měly vakcíny obdržet. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že oznámení o konkrétních státech přijde v následujících dnech. Spekuluje se hlavně o Indii, státech Jižní Ameriky, ale také o Evropě.

Lidé ukazují, že magnetky držící na těle jsou pouze internetový hoax. Na video se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz