Zahraničí

I očkovaní lidé by měli nosit roušky tam, kde se virus šíří, doporučuje WHO

I očkovaní lidé by měli nosit roušky tam, kde se virus šíří, doporučuje WHO
Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby lidé, kteří jsou očkovaní, i nadále nosili ochranu úst a nosu v místech, kde je stále vysoké množství přenosů. Reagovala tak na rozhodnutí USA, kde očkovaní lidé budou moci odložit roušky na většině veřejných míst.

Nošení ochrany úst a nosu patří - stejně jako držení rozestupů - mezi základní opatření v boji s koronavirem. Spojené státy americké nyní rozhodly, že lidé, kteří už jsou očkovaní, nebudou muset respirátory a roušky na většině veřejných míst nosit.

Podle WHO ale nezáleží jen na proočkovanosti obyvatel. Doktorka Maria Van Kerkhoveová na pátečním brífinku WHO vysvětlila, že je potřeba brát v úvahu i další ukazatele, jako je například míra šíření mezi obyvatelstvem.

Právě to, kolik viru cykluje v populaci, je podle ní klíčovým ukazatelem, v potaz ale musí být bráno vše. "Ještě z toho nejsme venku, existuje velké množství nejasností okolo variant koronaviru," varovala Kerkhoveová.

Související obsah

"Člověk se i po očkování může nakazit mírnou formou viru, který může nadále přenášet. Proto jsou potřebná i jiná ochranná opatření, jako je nošení roušek a dodržování rozestupů. Tato opatření by měla být v platnosti až do chvíle, kdy budou lidé chránění a šíření a přenos viru budou minimální," cituje portál tvnoviny.sk hlavní vědkyni WHO Soumyu Swaminathanovou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz