Zahraničí

I očkovaní lidé by měli nosit roušky tam, kde se virus šíří, doporučuje WHO

I očkovaní lidé by měli nosit roušky tam, kde se virus šíří, doporučuje WHO
Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby lidé, kteří jsou očkovaní, i nadále nosili ochranu úst a nosu v místech, kde je stále vysoké množství přenosů. Reagovala tak na rozhodnutí USA, kde očkovaní lidé budou moci odložit roušky na většině veřejných míst.

Nošení ochrany úst a nosu patří - stejně jako držení rozestupů - mezi základní opatření v boji s koronavirem. Spojené státy americké nyní rozhodly, že lidé, kteří už jsou očkovaní, nebudou muset respirátory a roušky na většině veřejných míst nosit.

Podle WHO ale nezáleží jen na proočkovanosti obyvatel. Doktorka Maria Van Kerkhoveová na pátečním brífinku WHO vysvětlila, že je potřeba brát v úvahu i další ukazatele, jako je například míra šíření mezi obyvatelstvem.

Právě to, kolik viru cykluje v populaci, je podle ní klíčovým ukazatelem, v potaz ale musí být bráno vše. "Ještě z toho nejsme venku, existuje velké množství nejasností okolo variant koronaviru," varovala Kerkhoveová.

Související obsah

"Člověk se i po očkování může nakazit mírnou formou viru, který může nadále přenášet. Proto jsou potřebná i jiná ochranná opatření, jako je nošení roušek a dodržování rozestupů. Tato opatření by měla být v platnosti až do chvíle, kdy budou lidé chránění a šíření a přenos viru budou minimální," cituje portál tvnoviny.sk hlavní vědkyni WHO Soumyu Swaminathanovou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz