Domácí

Piráti a STAN zahájili volební kampaň. Slibují digitalizaci či podporu rodin

Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) v úterý zahájila volební kampaň a představila společný program. V případě úspěchu se chce zasadit o digitalizaci státu, podporu rodin a seniorů nebo zkvalitňování zdravotní péče v regionech. Podle několika nedávných průzkumů je koalice favoritem podzimních sněmovních voleb.

Před pražským Rudolfinem zahájili Piráti a STAN společnou volební kampaň. Kromě hlavního hesla "vraťme zemi budoucnost" odhalili i nové logo a program.

Podle předvolebních průzkumů momentálně nejsilnější koalice vznikla po téměř tříměsíčním vyjednávání letos v lednu. Piráti a STAN chtějí získat přízeň alespoň čtvrtiny voličů, kteří přijdou k urnám.

Koalici do voleb vede předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten už před časem prohlásil, že je připravený stát se předsedou vlády. "O budoucnost nám jde především. Víme, že je před námi velký kus práce a že to nebude snadné. Máme ale potřebnou energii i zkušenost," řekl na úterní tiskové konferenci k zahájení kampaně.

Související obsah

Piráti a STAN se chtějí zaměřit na dokončení digitalizace státu nebo modernizaci školství. "Musíme zmodernizovat obsah, aby si žáci a studenti osvojili i řešení praktických problémů. Školám ulehčíme od papírování a dáme učitelům prostor k dalšímu rozvoji," prohlásil Bartoš s tím, že ruku v ruce s tím jde i reforma exekucí, která pomůže nejenom rodinám s dětmi z dluhových pastí.

Jedním z hlavních bodů volebního programu Pirátů je vyrovnání veřejných financí, méně zadlužování státu. Kde chtějí šetřit? Podívejte se na rozhovor s Ivanem Bartošem:

Chceme komplexní podporu rodin, rodin rozmanitých, v různých životních situacích, protože jsou základním stavebním kamenem společnosti. V takové společnosti nezůstane nikdo na vedlejší koleji," uvedla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

"Jde hlavně o lidi"

Mezi priority Pirátů a STAN patří i zkvalitnění zdravotní péče v regionech, nízké daně, transparentní řízení země nebo ochrana klimatu.

Související obsah

  

Společný program podle předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka vznikal půl roku a pracovalo na něm 14 expertních týmů. "Je středový, protikorupční a všechny jeho body jsou reálně splnitelné. V našem programu jde hlavně o lidi. Jde o nalezení takových řešení, která nebudou jen líbivá, ale půjdou reálně uvést do praxe. Má téměř 70 bodů s rozvedením našich vizí," řekl Michálek.

Piráti a STAN by podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi z 9. května získali 27 procent hlasů.

Co od Pirátů a STAN čekají lidé v případě jejich vítězství? Podívejte se na reportáž:

 


Podaří se koalici volební program vysvětlit a obhájit před voliči? To v rozhovoru prozradila zakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz