Koronavirus

Ministerstvo zrušilo skupinu MeSES. Smejkal předtím kritizoval vládu

Ministerstvo zrušilo skupinu MeSES. Smejkal předtím kritizoval vládu
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví v úterý nečekaně zrušilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), která vládě radila, jak zvládat epidemii koronaviru. Opozice rozhodnutí kritizuje. Vláda se prý vrací k "metodě pokus a omyl". Šéf skupiny Petr Smejkal v pondělí řekl, že Česko pandemii nezvládlo. Odborníci však oznámili, že budou pracovat dál.

Odborná skupina MeSES, která radila vládě v boji s covidem-19, v úterý skončila. V jejím čele stál epidemiolog Petr Smejkal, který v pondělí v rozhovoru pro web Novinky.cz řekl, že stát kritickou část pandemie nezvládl. 

O konci skupiny se její členové dozvěděli přes telefon. "MeSES byl před hodinou jedním telefonátem zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly," napsal na twitteru sociolog Martin Buchtík, který ve skupině působil.

Podle ministerstva zdravotnictví je důvodem zrušení zásadní změna epidemické situace v České republice a zrychlující se očkování. 


"Chtěl bych poděkovat všem z MeSES za pomoc. Odvedli obrovský kus práce v době, kdy epidemie vrcholila, ale i nyní, kdy se vracíme zpět do normálního života. Chtěl bych říci, že jejich názory byly vždy relevantní," uvedl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

"Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na Ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu. Všem členům MeSES velice děkuji za jejich spolupráci," dodala náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková.
 

Smejkal v úterní Snídani s Novou ještě před zrušením skupiny řekl, že vláda nedbala na odborný názor, že rozvolňovat by se mělo po 14 dnech, nikoliv po týdnu. "Ten tlak je takový, že se to opravdu těžko dá. My jsme odborná skupina a radíme," prohlásil s tím, že o dopadech uvolnění opatření se Česko dozví až na konci května.

Související obsah

Radost z rozhodnutí Arenbergerova resortu nemá ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertízu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude," vzkázal.

Rozhodnutí překvapilo i epidemiologa Rastislava Maďara. "MeSES nevznikal kvůli ministerstvu zdravotnictví, ale aby pomohl zemi vyvést z bezprecedentní krize a ochránil jí před další. Doufám, že bude vůle členů pokračovat dál. Na to ministerstvo zdravotnictví nepotřebujeme. Jeho postup už asi nikoho z nás nepřekvapuje. Večer máme jednání, uvidíme," uvedl Maďar. 
 

Opozice: Vrací se pokus a omyl

Opozice se bojí, že vláda přestane bez expertů epidemii zvládat. "Ministr zdravotnictví právě odborníkům rozpustil skupinu pro covid. Její šéf řekl pravdu, že vláda druhou vlnu nezvládla. Takže čtvrtý ministr opět zapne řízení metodou pokus omyl. Na podzim se máme na co těšit. Bohužel odcházejí ti, co měli zůstat, a ti, co měli odejít, zůstali," napsal Jakub Michálek (Piráti).

Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že Arenberger rozhodnutím skupinu zrušit potvrdil Smejkalova slova, že vláda epidemii nezvládla. "Ne nadarmo se říká: pro pravdu se zlobí. Z 30 tisisíc obětí covidu se vláda Andreje Babiše nevylže," uvedl Fiala.

"Včera (v pondělí, pozn. red.) šéf mezioborové skupiny MeSES Petr Smejkal řekl, že vláda pandemii nezvládla a dneska skupina, která radila v posledních týdnech s pandemií, byla rozpuštěna. Náhoda? Nemyslím si. Teď si to zase odborníci v čele s Petrem Arenbergerem budou řídit sami," domnívá se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Související obsah

Experti z MeSES budou pracovat dál

Epidemická skupina MeSES bude dál pracovat, nikoliv však pod ministerstvem zdravotnictví. Členové skupiny se na tom dohodli na úterním večerním jednání.

"Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak, jak skupina původně vznikala," uvedl na sociálních sítích epidemiolog Rastislav Maďar.

MeSES kromě epidemiologů tvořili ekonomové, sociologové nebo právníci. Minulý týden se vůči působení skupiny vymezilo několik lékařů, mezi nimi třeba kardiochirurg Jan Pirk. Boj s epidemií má podle nich řídit ministr zdravotnictví a hlavní hygienička. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz