Zahraničí

Další příliv migrantů. Itálie a Španělsko mluví o rekordních číslech

Další příliv migrantů. Itálie a Španělsko mluví o rekordních číslech
Zdroj: profimedia.cz

Další vlna migrantů zaplavuje některé evropské státy. Španělsko dokonce hlásí rekordní příliv utečenců během jednoho dne. Příliv migrantů na člunech eviduje také italský ostrov Lampedusa. Uprchlíci ale opět umírají v potápějících se člunech. Informovala o tom například agentura AP.

Do španělského autonomní enklávy Ceuta během pondělí připlulo nebo připlavalo dokonce víc uprchlíků než za celý loňský rok. V úterý ráno španělské úřady mluvily o šesti tisících migrantech, mezi kterými byly převážně mladí muži a teenageři.


"Je to tak silná invaze, že už nejsme schopni spočítat všechny lidi, kteří k nám přišli. Na hranicích je armáda, která má migranty odstrašit, ale na marocké straně čeká na vstup velké množství lidí," řekl prezident autonomního města Ceuty Juan Jesús Viva stanici Hlas Ameriky.


Do úterního rána překročilo hranici španělského města Ceuta asi 6 000 lidí. Od začátku roku do Španělska ze sousedního Maroka vstoupilo už téměř 10 tisíc uprchlíků. Podle televizní stanice RTVE jsou ale aktuálně kapacity pro přijetí migrantů beznadějně přeplněné.

Související obsah


Příliv uprchlíků hlásí po delší době také italský ostrov Lampedusa, kam se migranti plaví z afrického pobřeží. Denně tam připluje i třicet člunů. Obyvatelé ostrova jsou často svědky neštětí, kdy se některý z člunů potopí. Mrtvá těla, která vyplaví moře pak tahají z vody a pohřbívají.


Minulý týden tamní úřady zaznamenali příliv 1200 migrantů během pouhých 12 hodin. Uprchlíci využili klidného moře. Řada z nich ale cestovala na nekvalitních nebo opotřebovaných člunech.


"Když člověk podstupuje toto riziko, dělá to proto, že chce, aby jeho příbuzní doma přežili. Když doma nemáte nic, řeknete si, že prostě jdete a jestli mám zemřít, tak zemřu. A jestli dojdu do cíle, tak dojdu," popsal pro italská média Sarr, jeden z migrantů na ostrově.


Sarr ale patří k těm migrantům, kteří do Itálie přicestovali v roce 2012 letadlem, se všemi potřebnými doklady. Pracuje na palubě lodi Vincenzo Padre, aby zajistil manželku a dítě doma v Senegalu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz