Koronavirus

MeSES nekončí, bude radit krajům. Nabídku mají i od Babiše

MeSES nekončí, bude radit krajům. Nabídku mají i od Babiše
Zdroj: TV Nova

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), která radila vládě v boji s covidem-19, bude pokračovat ve své činnosti. V úterý ji ministerstvo zdravotnictví zrušilo. Působit bude mimo resort Petra Arenbergera (za ANO), potvrdil po schůzce členů skupiny epidemiolog Rastislav Maďar. Na spolupráci s MeSES se domluvila Asociace krajů a spolupráci Petru Smejkalovi nabídl i premiér Andrej Babiš (ANO).

Jedním telefonátem a bez udání důvodu. Tak ministerstvo zdravotnictví podle sociologa Martina Buchtíka v úterý rozpustilo MeSES. Členové skupiny se ale domluvili, že kvůli tomu neskončí.

"Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak, jak skupina původně vznikala. V dalším období připravíme kromě jiných dokumentů také dlouhodobou strategii boje s touto ale i s dalšími budoucími pandemiemi. Není nám to jedno," uvedl epidemiolog Rastislav Maďar.

Ministerstvo po několika hodinách mlčení nakonec uvedlo, že důvodem zrušení skupiny je zrychlující se očkování a zásadní změna epidemické situace v Česku.

„Chtěl bych touto cestou poděkovat všem z MeSES za pomoc. Odvedli obrovský kus práce v době, kdy epidemie vrcholila, ale i nyní, kdy se vracíme zpět do normálního života. Chtěl bych říci, že jejich názory byly vždy relevantní. Pokud budou kolegové z MeSES ochotní, byl bych rád, kdybychom se mohli potkávat dál,“ vzkázal Arenberger.

Související obsah

MeSES bude spolupracovat s Asociací krajů. Na twitteru to oznámil její předseda Martin Kuba (ODS).

Zájem projevil i premiér Andrej Babiš (ANO), který chce, aby MeSES radila Radě vlády pro zdravotní rizika. "Rád bych s nimi dál spolupracoval, a proto jsem už včera oslovil pány Smejkala a Hela a nabídnul jim, aby skupina radila přímo Radě vlády pro zdravotní rizika, kde mají už teď svého zástupce," uvedl Babiš.

Krok Arenbergerova resortu se setkal s kritikou opozičních politiků i odborné veřejnosti.

"Babiš se otřepal z výprasku a přebírá boj s virem zpět do své režie. Včera snížil prostředky na sekvenaci virů (tj. na obranu proti mutacím) na polovinu, dnes poslal do řiti odborníky s MeSES. Zítra asi zakáže testovat na covid. A pak zruší JIPky, aby se nemohly zase přeplnit," napsal na twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr, který vývoj epidemie komentuje dlouhodobě.

Poslanec Jakub Michálek (Piráti) se domnívá, že důvodem konce MeSES byla Smejkalova slova o vládním nezvládnutí epidemie. "Takže čtvrtý ministr opět zapne řízení metodou pokus omyl. Na podzim se máme na co těšit. Bohužel odcházejí ti, co měli zůstat, a ti, co měli odejít, zůstali," prohlásil. 

"Ne nadarmo se říká: pro pravdu se zlobí. Z 30 tisisíc obětí covidu se vláda Andreje Babiše nevylže," uvedl k tomu šéf ODS Petr Fiala.

Podívejte se na reportáž TV Nova o rozpuštění skupiny MeSES:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz