Domácí

Sazby hypoték začínají růst! Poslední šance na výhodný úvěr, říká ekonom

V březnu banky podle ukazatele Fincentrum Hypoindex sjednaly hypotéky za celkem 44,7 miliard korun. Po extrémně úspěšném měsíci zaznamenaly jen nepatrný pokles. Úrokové sazby hypoték se teď ale dramaticky zvýší.

Česká národní banka (ČNB) zvyšuje úrokové sazby, včetně hypoték. Ty budou čím dál tím méně výhodné, takže lidé v současnosti berou banky útokem. Kromě hypoték si na doporučení ekonomů zařizují i refinancování úroku. Banky ale žádosti nestíhají vyřizovat.


Úrokové sazby na hypotékách se v současnosti pohybují kolem dvou procent. Ekonom Štěpán Křeček se domnívá, že by v příštím roce měly atakovat dokonce i 2,5 procenta. "Jelikož lze očekávat vysokou inflaci, tak ČNB bude zvyšovat úrokové sazby v ekonomice, což se odrazí i na růstu úrokových sazeb na hypotečních uvěrech. Proto teď lidé mají poslední šanci na získání výhodnější hypotéky, případně refinancování úroku," tvrdí Křeček.

Související obsah


Problémem je rekordní zájem o koupi nemovitostí a jejich následný pronájem. Podle ekonoma Křečka pramení v důchodové reformě. "Stát s důchodovou reformou selhává. Lidé se proto začínají zajišťovat sami. V důsledku ale ceny nemovitostí stoupají, a zároveň se zhoršuje dostupnost bydlení pro mladé," říká Křeček.

Míra inflace v Evropské unii obecně roste. Zdražování se obzvlášť dotýká zemí Visegrádské skupiny. Ceny se podle dat statistického úřadu Eurostat nejvíc zvyšují v Maďarsku, Česká republika v tomto žebříčku zaujímá čtvrté místo.

Rozhovor ze Snídaně s Novou s hypotečním specialistou Jiřím Korbélyim najdete pod titulkem článku.

Ceny nemovitostí rostou, Česko je na 4. místě v Evropské unii. Podívejte se na dubnovou reportáž TV Nova:

mob, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz