Domácí

Nesplácené hypotéky: V Česku se uvolní tisíce bytů. Nemusí to stačit

Kvůli neschopnosti splácet hypotéku by se na český trh mohly v následujících letech dostat tisíce bytů. Jen samotná Praha jich ale potřebuje každý rok dalších 10 tisíc.

Celkem 1,3 bilionu korun dlužili na konci loňského listopadu Češi na hypotékách. V prodlení bylo 0,86 procenta úvěrů. "V selhání by mohlo skončit pouze kolem 20 procent z celkového objemu nevýkonných hypotečních úvěrů, tedy přibližně 0,18 procent z celkového objemu nesplacených hypotečních úvěrů," popsal obchodní ředitel developerské společnosti JRD Pavel Krumpár.


Podle odhadů JRD by se na trh mohlo v letech 2021 až 2023 dostat asi 2140 bytů. To se může zdát na první pohled mnoho. Může to dokonce vzbudit naději, že by se tento počet mohl promítnout do snížení, nebo alespoň nezvyšování cen nemovitostí. Tak tomu ale není.

Související obsah


"Samotná Praha potřebuje až 10 tisíc nových bytů ročně. Byty z nesplácených hypoték tak budou jen malou kapkou v moři potřebných nových bytů. Selhávající hypoteční úvěry proto budou mít tíživý dopad spíše na samotné dlužníky než na realitní trh," dodal Krumpár.

Krumpár také poznamenal, že Češi oproti zbytku Evropy nemají se splácením hypoték problémy. "Ideální podmínky, které přispívaly k nízkému podílu nevýkonných hypotečních úvěrů, nemusí ovšem v letošním roce pokračovat. Při predikci vývoje je proto vždy nutné vycházet z aktuální situace, protože ji může ovlivnit každá významnější změna ve společnosti nebo v ekonomice, například prudký nárůst nezaměstnanost," vysvětlil.

Hypotéky od začátku pandemie zlevňují a lidé o ně mají stále větší zájem. Více se dozvíte v reportáži TV Nova: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz