Domácí

Čekárny zaplnily tisíce pacientů. Řadu z nich trápí problémy po covidu-19

Praktičtí lékaři a plicní odborníci zažívají extrémní nápor postcovidových pacientů. Tisíce lidí v posledních týdnech zaplnily čekárny a lékaři počítají s tím, že jich bude přibývat. Postcovidový syndrom se nejčastěji projevuje ztrátou kapacity plic nebo chuti a čichu, únavou, ale třeba i vypadáváním vlasů. Podle lékařů mohou zdravotní problémy přetrvávat i několik let.

Pětadvacetiletá Nikol prodělala covid už před osmi měsíci. Přesto se s následky potýká dodnes. "Když jdu do schodů, tak se pořád zadýchávám, špatně se mi spí, a přitom před koronavirem jsem žádné takové problémy neměla,“ vysvětlila Nikol Trejbalová.


S dlouhodobými následky po nemoci covid-19 se podle lékařů aktuálně léčí statisíce Čechů. Problém s plícemi patří mezi nejčastější postcovidový syndrom. Trvalé následky má prý minimálně 30 tisíc Čechů. Další problémy řeší praktičtí lékaři.


"Jde o stavy únavy, naopak třeba nespavosti, nevýkonnosti, i třeba ten suchý kašel, přetrvávání problémů s čichem,“ popsal praktický lékař Cyril Mucha.

Související obsah


Postcovidový syndrom překvapivě nejméně trápí staré lidi. "Může to být tím, že oni už nemají takovou velkou potřebu fyzické aktivity, nejsou tolik zatíženi prací, pohybem,“ myslí si předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.


Podle imunologů u řady Čechů začaly komplikace teprve několik týdnů či měsíců po vyléčení z covidu-19. Od začátku pandemie v České republice oficiálně onemocněly téměř dva miliony lidí.


"Zhruba stejný počet nemoc prodělal buďto aniž by o tom věděl, nebo to nenahlásil a nedal se otestovat,“ řekl imunolog Václav Hořejší.


Dá se tedy očekávat, že lékaře čeká ještě větší nápor pacientů, než s jakým původně počítali.

Aleš Březina, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz