Koronavirus

U covid pacientů se objevila závažná plíseň. Mohly ji způsobit léky, myslí si lékař

U covid pacientů se objevila závažná plíseň. Mohly ji způsobit léky, myslí si lékař
Zdroj: Profimedia

V indických nemocnicích, které kolabují pod náporem epidemie koronaviru, si začali lékaři všímat, že se u pacientů zotavených z covidu-19 vyskytuje vzácná a velmi nebezpečná mukormykóza. Podle odborníka to může být způsobeno steroidy, kterými se léčí pacienti s těžkým průběhem covidu.

Akshay Nair je oční chirurg, který pracuje v nemocnici v indické Bombaji. O víkendu měl na operačním sále 25letou ženu, která se před třemi týdny zotavila z koronavirové infekce. Jeho kolega, specialista na ORL, už mladé pacientce čistil nosní dutinu.

Respektive z ní odstraňoval tkáň napadenou mukormykózou, což je velmi nebezpečné plísňové onemocnění postihující nos, oči a někdy i mozek. Poté, co skončil, žena se dostala do péče doktora Naira, který jí při zákroku musel odstranit oko.

"Odstraním jí ho, abych jí zachránil život. Takhle nemoc funguje," popsal postup pro BBC oční chirurg. Ačkoliv je tzv. černá houba, jak se mukormykóze přezdívá, vzácná, indičtí lékaři v poslední době zaznamenali zvýšení výskyt u pacientů, kteří prodělali covid-19. 

Související obsah

Onemocnění se typicky rozvíjí u lidí, kteří mají vážně oslabenou imunitu. Pro takové pacienty představuje ohrožení života. Podle Naira míra úmrtnosti může dosahovat až 50 procent. Domnívá se, že u covidových pacientů ji mohou způsobit steroidy, které se používají při těžkém či kritickém průběhu nemoci.

Steroidy mohou eliminovat zánět v plicích, ale také snižují imunitu a zvyšují hladinu cukru v krvi. Předpokládá se, že právě snížená imunita může vést k rozvoji mukormykózy. Velké riziko hrozí především diabetikům.

Související obsah

"Cukrovka oslabuje imunitu těla, koronavirus tento stav zhoršuje a steroidy jsou pak jako přilévání oleje do ohně," říká doktor Nair. Jenom v dubnu prý zaznamenal 40 pacientů trpících mukormykózou, mnozí z nich byli diabetici. Jedenácti z nich muselo být chirurgicky odstraněno oko, dalších šest umřelo.

Indičtí odborníci jsou překvapeni, jak často se mukormykóza objevuje během druhé vlny epidemie v porovnání s tou první. Za poslední dva roky Nair narazil na maximálně deset případů plísňového onemocnění v Bombaji. "Tento rok je jiný," konstatoval. Ve městě Bengalúr jeho kolegyně za deset let praxe evidovala maximálně jeden až dva případy ročně.

Přibývá dětí s vážnými příznaky covidu. Více je jich i v nemocnicích. Připomeňte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz