Koronavirus

Chlíbek: Očkovat se musejí i mladí, jinak se covidu nikdy nezbavíme

Mladší lidé se zatím do očkování příliš nehrnou. K důvodům nižšího zájmu ale může patřit i skutečnost, že v Česku zatím ani nemohou. Registrace je přístupná jen pro starší 40 let, pro všechny od 16 let se má otevřít během června. Je nezbytné naočkovat co nejvíc lidí včetně mladších, jinak se bude covid-19 pořád šířit, varoval ve Snídani s Novou šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Česko má přes čtyři miliony lidí naočkovaných prvních dávkou, druhou dostalo něco málo přes milion. Pro mladší ročníky je vakcína zatím nedostupná. A zájem o ni ani příliš nejeví.

Podle Chlíbka bude ale zapotřebí, aby se naočkovat nechali. "Určitě je to nutné. Jsou i mladší věkové kategorie, které sice to riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí mají nepoměrně nižší. Mohou se ale nakazit a tu nákazu poté šířit v populaci. Pokud celou populaci neproočkujeme dostatečně, viru se nezbavíme a bude se nadále šířit," řekl televizi Nova imunolog a předseda České vakcinologické společnosti.

Příčinu lhostejnosti k očkování u mladých vidí Chlíbek i v tom, že se pro ně ještě neotevřela registrace. Ta je přístupná pouze pro starší 40 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) předeslal, že pro všechny by se systém mohl zpřístupnit během června.

Související obsah

"U seniorů zájem přesahuje 90 procent. A u lidí nad 45 let je to momentálně 45 procent. Věřím, že až bude očkování otevřeno pro všechny, stoupne zájem i mezi mladšími. Možná se nemoci bojí méně než starší, anebo spoléhají na to, že se naočkuje jejich okolí a bude to stačit," uvažoval Chlíbek.

Imunita po prodělání nestačí

Známý imunolog zároveň vyvrátil, že by se protilátky po prodělaném covidu mohly rovnat těm získaným po očkování. "Už se objevily i studie, že přibližně každý pátý po prodělání covidu onemocněl znovu a třeba i dříve než za tři měsíce. Prodělaná nákaza, na rozdíl od očkování, nezaručuje všem stejnou ochranu. Vakcína je určitou pojistkou, aby se nákaza nevrátila a zamezila i případným mutacím," konstatoval.

Často se objevuje i názor, že po prodělání nemoci se na očkování několik měsíců chodit nemá. "Větší reakce mohou být po dvou týdnech nebo měsíci od onemocnění. Jinak se nedá říct, že by to byl nějaký nápor na tělo. Očkování mnohonásobně zvedne hladinu protilátek, kteé má člověk po infekci," ubezpečil Chlíbek. 

Česko má statisíce nenaočkovaných seniorů, na vakcínu čekají měsíce. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz