Koronavirus

Vláda chce, aby lidé trávili dovolenou v Česku. Kam pojedete vy? ANKETA

Koronavirová pandemie zdaleka neskončila, ale statisíce Čechů už mají cestovní horečku a nemohou se dočkat dovolené u moře. Stát ale nabádá, aby lidé v létě spíš zůstali doma. Rozjede k tomu dokonce kampaň za 160 milionů korun, v níž ukáže méně známá místa. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ve Snídani s Novou ubezpečila, že alternativou k očkování zůstanou testy nebo imunita.

Češi už ve velkém skupují zájezdy do Chorvatska, řada lidí ale plánuje strávit letošní dovolenou v tuzemsku. Nalákat je chce i stát, ministerstvo pro místní rozvoj zanedlouho spustí kampaň, ve které představí méně známé zajímavé lokality.

"Jsem moc ráda, že CzechTourism se snaží podpořit domácí cestovní ruch. Ve spolupráci s televizí Nova se bude natáčet i další pokračování Loskutáka na výletě. Kampaň začne 19. června a v každém dílu se představí nové krásy Česka, které doposud nejsou zcela objevené," řekla šéfka resortu Klára Dostálová ve Snídani s Novou.

Jedním dechem dodala, že zůstat v Česku nikdo nebude nikoho nutit. "Myslím, že všichni víme, že u nás je opravdu krásně. Předpokládám, že letos v létě si budeme moct vybrat. Kdo bude chtít k moři, bude moct jet, ale předpokládám, že mnoho lidí zůstane v Česku. Věřím, že naše země má co nabídnout," prohlásila.

Částku 160 milionů na turistickou kampaň považuje za přiměřenou. "Já si nemyslím, že je to velká částka. Možná by si to zasloužilo ještě větší. Cestovní ruch zaměstnává přes 240 tisíc lidí. Podpora státu na to, abychom přilákali zpět klientelu, je podle mě zcela zásadní," uvedla Dostálová.

Související obsah

Ve hře jsou dva bezplatné PCR testy za měsíc, jež by lidem, kteří jsou zatím bez očkování, zjednodušily cestování i další aktivity. Podle Dostálové se vláda snaží zpřístupnit všechny možné alternativy, zároveň se domnívá, že k návratu do normálu nejvíc pomohou vakcíny.

Zanedlouho by měly začít fungovat i celoevropské covidové pasy. V těch budou kromě informací o očkování i výsledků testů nebo potvrzení o prodělaném covidu-19 v posledních 90 dnech. "Určitě to pomůže. Očkování je samozřejmě dobrovolné, snažíme se vybízet obyvatelstvo, aby se nechalo očkovat, ale kdo třeba ze zdravotních důvodů nemůže, musí mít k dispozici alternativu," uzavřela Dostálová.

Na celý rozhovor s ministriní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz