Zahraničí

Boje mezi Izraelem a Palestinou pokračují. Měly by ale skončit v pátek

Už druhý týden pokračuje konflikt mezi Izraelci a Palestinci. Možná se ale konečně chystá příměří. Boje by podle nejnovějších informací měly skončit už v pátek. S příměřím souhlasí palestinské hnutí Hamás a pro ukončení bojů se vyslovila i izraelská strana.

Den co den létá z Gazy na Izrael jedna raketa za druhou. Každý den odpovídá Izrael bombardováním. Židovský stát cílí na továrny na zbraně, odpalovací rampy a hlavně na podzemní tunely. Radikálové z hnutí Hamás je využívají k zásobování, přesunům jednotek nebo jako úkryty. Gaza hlásí škody v hodnotě téměř 7 miliard korun.


"V pět ráno jsme slyšeli výbuch, nevěděli jsme, co se děje. Pak jsme zjistili, že celé okolí je po bombardování zničené, při útoku zemřela i moje teta,“ řekl obyvatel Gazy Shaker al-Khozondar.

Související obsah


Na obě strany možná zapůsobil mezinárodní tlak. Ve čtvrtek útoky zeslábly a v pátek by mělo začít platit příměří. "Chceme vidět konec bojů, co nejdříve to bude možné. Chceme, aby se přestalo bojovat okamžitě,“ řekl mluvčí Organizace spojených národů (OSN) Stéphane Dujarric.


Izraelská vláda dříve prohlašovala, že palbu přeruší, až naplní své vojenské cíle. V bojích chtějí podle průzkumů pokračovat asi tři čtvrtiny Izraelců. Podporu Izraeli ve čtvrtek při státní návštěvě vyjádřil německý ministr zahraničí.


"Chci vás ujistit o naší solidaritě. Zdůrazňujeme, že Izrael má právo se bránit proti masivním a nepřijatelným útokům,“ nechal se slyšet německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Související obsah


Útoky z posledních dní jsou největší eskalací konfliktu od roku 2014, kdy byla poslední velká ofenzíva izraelských vojsk v pásmu Gazy.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz