Koronavirus

SÚKL prověřuje 69 úmrtí po očkování proti covidu. Za týden přibyly čtyři

SÚKL prověřuje 69 úmrtí po očkování proti covidu. Za týden přibyly čtyři
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje ke čtvrtku 69 podezření na úmrtí spojených s očkováním proti onemocnění covid-19. Za týden přibyly čtyři případy. Celkově už 4512 lidí nahlásilo nežádoucí účinky. Všechna oznámení SÚKL prověřuje.

Státní ústav pro kontrolu léčiv informaci zveřejnil ve svém pravidelném týdenním přehledu. Za poslední týden stoupl počet podezření na úmrtí ve spojitosti s očkováním o čtyři případy.

První případ úmrtí ve spojitosti s očkováním evidoval SÚKL 16. února. "V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Infekce SARS-CoV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti covidu-19,“ uvádí SÚKL na webu.

Související obsah

Zvýšil se i počet lidí, u kterých se objevily po vakcinaci vedlejší účinky. Ty zaznamenalo 4512 naočkovaných. Nejčastějšími problémy jsou stále horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost nebo reakce v místě vpichu.


Všechna hlášená úmrtí jsou podle ústavu důkladně prošetřována, a navíc je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), který má v Česku zastoupení.

Podle odborníků z EMA jsou však přínosy vakcín daleko vyšší než jejich rizika. Nejčastěji úmrtí v souvislosti s očkováním vysvětlují zhoršením dosavadních nemocí dotyčných lidí.

V Plzni otevřeli první očkovací drive-in centrum v Česku. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz