Domácí

Volby by vyhrála koalice Pirátů a STAN. Hnutí ANO dál padá

Volby by vyhrála koalice Pirátů a STAN. Hnutí ANO dál padá
Zdroj: TV Nova

Pokud by se volby do Sněmovny konaly nyní, vyhrálo by je koaliční uskupení Pirátů a STAN. Vyplývá to z průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP. Už druhý měsíc v řadě v něm po několika letech patří prvenství jiné straně než dosud vládnoucímu hnutí ANO. To se drží na druhém místě.

Koalice Piráti a STAN by nyní získala od voličů 26,3 % hlasů, což představuje oproti letošnímu dubnu zcela nepatrný pokles o 0,1 procentního bodu. "Je to již druhý měsíc v řadě po několika letech, kdy prvenství zaznamenala jiná strana než dosud vládnoucí hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše,“ uvedla agentura SANEP.


Zdroj: SANEP


Druhé místo obsadilo hnutí ANO 2011, kterému by dalo svůj hlas 22,4 % voličů. Stejně jako v předchozím měsíci, také v květnu zaznamenalo toto hnutí pokles o 1,5 procent. Na třetím místě by se umístilo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to s 18,5% ziskem.


Uskupení si tak oproti dubnu polepšilo o necelý jeden procentní bod. "Po delší době stagnace je to první výraznější posílení voličských preferencí tohoto koaličního uskupení,“ tvrdí odborníci.

Související obsah


Mírný nárůst o 0,3 p. b. zaznamenalo také hnutí SPD pod vedením Tomia Okamury, které skončilo na čtvrtém místě. Pátí by v květnu skončili sociální demokraté. ČSSD by svůj hlas dalo 5,7 % voličů, což je o 0,6 p. b. více než v přechozím měsíci.


Zdroj: SANEP


Těsně pod hranicí volitelnosti se v květnu ocitla KSČM se ziskem 4,9 %. Do Sněmovny by se nedostalo také koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci, stejně jako Přísaha, Aliance pro budoucnost a Strana Zelených.

Letošní volby budou ve znamení koalic. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz