Domácí

Volby by vyhrála koalice Pirátů a STAN. Hnutí ANO dál padá

Volby by vyhrála koalice Pirátů a STAN. Hnutí ANO dál padá
Zdroj: TV Nova

Pokud by se volby do Sněmovny konaly nyní, vyhrálo by je koaliční uskupení Pirátů a STAN. Vyplývá to z průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP. Už druhý měsíc v řadě v něm po několika letech patří prvenství jiné straně než dosud vládnoucímu hnutí ANO. To se drží na druhém místě.

Koalice Piráti a STAN by nyní získala od voličů 26,3 % hlasů, což představuje oproti letošnímu dubnu zcela nepatrný pokles o 0,1 procentního bodu. "Je to již druhý měsíc v řadě po několika letech, kdy prvenství zaznamenala jiná strana než dosud vládnoucí hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše,“ uvedla agentura SANEP.


Zdroj: SANEP


Druhé místo obsadilo hnutí ANO 2011, kterému by dalo svůj hlas 22,4 % voličů. Stejně jako v předchozím měsíci, také v květnu zaznamenalo toto hnutí pokles o 1,5 procent. Na třetím místě by se umístilo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to s 18,5% ziskem.


Uskupení si tak oproti dubnu polepšilo o necelý jeden procentní bod. "Po delší době stagnace je to první výraznější posílení voličských preferencí tohoto koaličního uskupení,“ tvrdí odborníci.

Související obsah


Mírný nárůst o 0,3 p. b. zaznamenalo také hnutí SPD pod vedením Tomia Okamury, které skončilo na čtvrtém místě. Pátí by v květnu skončili sociální demokraté. ČSSD by svůj hlas dalo 5,7 % voličů, což je o 0,6 p. b. více než v přechozím měsíci.


Zdroj: SANEP


Těsně pod hranicí volitelnosti se v květnu ocitla KSČM se ziskem 4,9 %. Do Sněmovny by se nedostalo také koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci, stejně jako Přísaha, Aliance pro budoucnost a Strana Zelených.

Letošní volby budou ve znamení koalic. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz