Domácí

Čeští experti doporučují omezení u dvou vakcín. Mají být pro lidi nad 60

Čeští experti doporučují omezení u dvou vakcín. Mají být pro lidi nad 60
Zdroj: Profimedia

Vakcínu AstraZeneca a Johnson & Johnson by v Česku měli dostávat lidé starší 60 let. Právě to doporučuje Česká vakcinologická společnost. Mladší občané by pak dostávali vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Členské státy Evropské unie jako například Německo nebo Francie v minulých měsících zavedly věkové omezení pro používání vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson. V květnu toto opatření přijala také Velká Británie. Tam vakcínu AstraZeneca dostávají pouze lidé nad 40 let.


Mezi tyto země se možná zařadí i Česká republika. Česká vakcinologická společnost totiž doporučila používat očkovací látky AstraZeneca a Johnson & Johnson u lidí nad 60 let. Odborníci o věkovém omezení ve čtvrtek jednali kvůli výskytu několika případů krevních sraženin, které se objevily po aplikaci vakcíny u mladších lidí.

Související obsah


"Mohu potvrdit, že jsme se na tomto doporučení shodli. Stejný návrh má navíc Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ řekl TN.cz člen České vakcinologické společnosti Roman Prymula.


Podle původních informací měla být věková hranice 50 let. "Nakonec jsme hranici posunuli. Vycházíme z toho, že se brzy budeme řadit mezi státy s nižším výskytem nemoci, tak abychom ten věk nemuseli měnit,“ doplnil Prymula.


Česká vakcinologická společnost spolu se SÚKLem v brzké době přednese návrh ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Případné omezení totiž musí schválit přímo ministerstvo zdravotnictví.

Přestože se u řady lidí objevily po očkování vedlejší účinky a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dokonce prověřuje podezřelá úmrtí ve spojitosti s vakcinací, podle odborníků z Evropské lékové agentury (EMA) jsou však přínosy vakcíny daleko vyšší než jejich rizika.

V Česku jsou statisíce nenaočkovaných seniorů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz