Domácí

Čeští experti doporučují omezení u dvou vakcín. Mají být pro lidi nad 60

Čeští experti doporučují omezení u dvou vakcín. Mají být pro lidi nad 60
Zdroj: Profimedia

Vakcínu AstraZeneca a Johnson & Johnson by v Česku měli dostávat lidé starší 60 let. Právě to doporučuje Česká vakcinologická společnost. Mladší občané by pak dostávali vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Členské státy Evropské unie jako například Německo nebo Francie v minulých měsících zavedly věkové omezení pro používání vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson. V květnu toto opatření přijala také Velká Británie. Tam vakcínu AstraZeneca dostávají pouze lidé nad 40 let.


Mezi tyto země se možná zařadí i Česká republika. Česká vakcinologická společnost totiž doporučila používat očkovací látky AstraZeneca a Johnson & Johnson u lidí nad 60 let. Odborníci o věkovém omezení ve čtvrtek jednali kvůli výskytu několika případů krevních sraženin, které se objevily po aplikaci vakcíny u mladších lidí.

Související obsah


"Mohu potvrdit, že jsme se na tomto doporučení shodli. Stejný návrh má navíc Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ řekl TN.cz člen České vakcinologické společnosti Roman Prymula.


Podle původních informací měla být věková hranice 50 let. "Nakonec jsme hranici posunuli. Vycházíme z toho, že se brzy budeme řadit mezi státy s nižším výskytem nemoci, tak abychom ten věk nemuseli měnit,“ doplnil Prymula.


Česká vakcinologická společnost spolu se SÚKLem v brzké době přednese návrh ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Případné omezení totiž musí schválit přímo ministerstvo zdravotnictví.

Přestože se u řady lidí objevily po očkování vedlejší účinky a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dokonce prověřuje podezřelá úmrtí ve spojitosti s vakcinací, podle odborníků z Evropské lékové agentury (EMA) jsou však přínosy vakcíny daleko vyšší než jejich rizika.

V Česku jsou statisíce nenaočkovaných seniorů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz