Zahraničí

Začalo platit příměří mezi Izraelem a Hamásem, obě strany mluví o výhře

Po jedenácti dnech otevřené války začalo v noci na pátek platit příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. Obě strany se zavázaly k jeho bezpodmínečnému dodržování a obě mluví o svém vítězství.

Dohodu, která vstoupila v platnost ve dvě v noci místního času (1:00 SELČ) zprostředkoval Egypt, který vyšle do Izraele i pásma Gazy bezpečnostní delegace, jež budou na klid zbraní dohlížet.

A dojednávat další podrobnosti ke zmírnění napětí, kupříkladu uklidnění situace kolem mešity Al Aqsa v Jeruzalémě a vystěhovávání Palestinců z jejího okolí, což vedlo k zažehnutí posledního konfliktu. Egypt, který sousedí s Izraelem i pásmem Gazy, zprostředkoval příměří už několikrát.

Související obsah

Ihned po oznámení konce bojů vyšly v Gaze do ulic tisíce lidí. Poprvé od začátku bojů si Palestinci troufli v noci opustit své domy a úkryty. Provolávali slávu Alláhovi, pískali a stříleli do vzduchu. Představitelé Hamásu mluvili o vítězství.

O výhře hovoří i vůdci Izraele s odkazem na poničenou infrastrukturu Hamásu, zejména podzemní tunely sloužící k zásobování zbraněmi i jako úkryty. Premiér Benjamin Netanjahu však čelí kritice konzervativců, kteří ho obviňují, že operaci zastavil předčasně.

Související obsah

Velkou roli sehrály podle analytiků Spojené státy, které přes otevřenou podporu spojeneckému Izraeli tlačily na ukončení bojů. Prezident Joe Biden příměří uvítal a označil jej za vítězství diskrétní diplomacie. USA se zavázaly doplnit izraelskou zásobu obranných raket do osvědčeného ochranného systému Iron Dome a spolupracovat s palestinskou samosprávou, nikoliv s Hamásem, při humanitární pomoci v poničené Gaze.

Raketové útoky Hamásu, od 10. května bojovníci vypálili na čtyři tisíce raket, si na území Izraele vyžádaly 12 obětí včetně dvou dětí, a stovky zraněných. Odvetné údery izraelské armády státy život 232 Palestinců, z toho bylo 65 dětí a 39 žen. Počet zraněných je 1900, ze svých domovů v Gaze uprchlo na 60 tisíc lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz