Zahraničí

Do Rakouska i za turistikou. Vídeň ukončila kontroly na hranicích s ČR

Do Rakouska i za turistikou. Vídeň ukončila kontroly na hranicích s ČR
Zdroj: Profimedia

Rakousko v sobotu zrušilo kontroly na hranicích s Českou republikou a Slovenskem, s odkazem na rakouské ministerstvo vnitra o tom informoval web OE24.at. Že budou v sobotu zrušené, avizovalo v pátek i české ministerstvo zahraničí. Do Rakouska lze cestovat z jakéhokoliv důvodu, tedy i za turistikou, je ale potřeba mít příslušné dokumenty, tedy potvrzení o testování, očkování nebo prodělané nemoci.

"O půlnoci končí na česko-rakouských hranicích kontroly. Zároveň se otevřou i hraniční přechody, které byly doposud uzavřené. Nadále platí možnost vstupu pro očkované, uzdravené nebo testované občany ČR," uvedlo v pátek večer na twitteru české ministerstvo zahraničí.

Že kontroly zmizely, potvrdilo podle webu OE24.at v sobotu ráno rakouské ministerstvo vnitra. Česká republika a Slovensko jsou ze strany Rakouska považovány za země s malým počtem případů nákazy.

Podle českého ministerstva zahraničí je do Rakouska možné cestovat za jakýmkoliv účelem, tedy i za turistikou. Je nutné ale mít negativní antigenní či PCR test, mít potvrzení o očkování, prodělané nemoci či o prokázání neutralizačních protilátek. Ministerstvo ale upozornilo, že nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v nutných případech, mezi které turistiku neřadí.

V případě pobytu v hotelu je nutné se opakovaně nechat testovat, antigenním testem každé dva dny, PCR testem pak každé tři dny. Test, očkování či potvrzení o nemoci je v tzv. režimu 3G (geimpft, getestet, genesen/očkovaný, testovaný, uzdravený) potřeba i například při návštěvě restaurace. Ty v Rakousku otevřely ve středu.

Související obsah

Rakousko, stejně jako ostatní sousední státy, je na cestovatelské mapě českého ministerstva zdravotnictví označené oranžovou barvou, spadá tedy do zemí se středním rizikem nákazy. Pokud tam strávíte více než 12 hodin, je potřeba před návratem vyplnit příjezdový formulář, mít maximálně 24 hodin starý antigenní nebo maximálně 72 hodin starý PCR test, nejpozději pátý den po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test a 14 dní nosit všude mimo domov respirátor třídy FFP2.

Výhodu mají ti, kteří již v Česku byli plně naočkováni. Na ty se nevztahuje povinnost podstoupit test ani omezení pohybu, uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Počty nakažených klesají ve většině evropských zemí. Ty přistupují k rozvolnění opatření, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz