Zajímavosti

Mladí Britové by chtěli prezidenta. K monarchii se stále častěji obrací zády

Mladí Britové by chtěli prezidenta. K monarchii se stále častěji obrací zády
Zdroj: Profimedia

V poslední době přibývá ve Velké Británii mladých lidí, kteří by chtěli v čele země prezidenta. Přestože ještě před dvěma lety byli mladí Britové pro pokračování monarchie, nyní je poměr preferencí opačný. Královská rodina má daleko větší podporu u starší generace.

Z průzkumu YouGov, kterého se účastnilo 4870 dospělých Britů vyplývá, že 41 % mladých lidí ve věku od 18 do 24 let by chtělo mít možnost zvolit si hlavu státu. Pouze 31 % by si naopak přálo pokračování monarchie.


Postoj mladých Britů se tak výrazně změnil. Stejný průzkum před dvěma lety odhalil, že 46 % dotázaných podporovalo monarchii, pro její konec a volbu prezidenta bylo 26 % respondentů. Podobnou změnu názorů na zachování monarchie zaznamenali odborníci také u lidí ve věku od 25 do 49 let.

Související obsah


Podle průzkumu poklesla podpora monarchie ve srovnání s rokem 2019 o pět procentních bodů na 53 %. Přibližně čtvrtina (27 %) respondentů by chtěla hlavu státu volit.


Nejsilnější a nejstabilnější podporu má monarchie mezi seniory nad 65 let. Královnu či krále v čele Velké Británie chce 81 % z nich. Napříč všemi věkovými skupinami podporuje královskou rodinu a monarchii 61 % obyvatel Británie.

Vévoda z Edinburghu zemřel ve věku 99 let. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz