Zajímavosti

Mladí Britové by chtěli prezidenta. K monarchii se stále častěji obrací zády

Mladí Britové by chtěli prezidenta. K monarchii se stále častěji obrací zády
Zdroj: Profimedia

V poslední době přibývá ve Velké Británii mladých lidí, kteří by chtěli v čele země prezidenta. Přestože ještě před dvěma lety byli mladí Britové pro pokračování monarchie, nyní je poměr preferencí opačný. Královská rodina má daleko větší podporu u starší generace.

Z průzkumu YouGov, kterého se účastnilo 4870 dospělých Britů vyplývá, že 41 % mladých lidí ve věku od 18 do 24 let by chtělo mít možnost zvolit si hlavu státu. Pouze 31 % by si naopak přálo pokračování monarchie.


Postoj mladých Britů se tak výrazně změnil. Stejný průzkum před dvěma lety odhalil, že 46 % dotázaných podporovalo monarchii, pro její konec a volbu prezidenta bylo 26 % respondentů. Podobnou změnu názorů na zachování monarchie zaznamenali odborníci také u lidí ve věku od 25 do 49 let.

Související obsah


Podle průzkumu poklesla podpora monarchie ve srovnání s rokem 2019 o pět procentních bodů na 53 %. Přibližně čtvrtina (27 %) respondentů by chtěla hlavu státu volit.


Nejsilnější a nejstabilnější podporu má monarchie mezi seniory nad 65 let. Královnu či krále v čele Velké Británie chce 81 % z nich. Napříč všemi věkovými skupinami podporuje královskou rodinu a monarchii 61 % obyvatel Británie.

Vévoda z Edinburghu zemřel ve věku 99 let. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz