Zahraničí

Důl Turów těžbu nepřerušil. Poláci chystají na úterý protesty

Přestože Soudní dvůr Evropské unie předběžným opatřením nařídil Polsku okamžitě zastavit těžbu v dole Turów, uhlí se tam těží dál. Česko se dlouhodobě snaží přesvědčit vedení dolu, který leží nedaleko hranic, aby začalo řešit klesání hladiny spodní vody na naší straně.

Na Hrádecku přišly o vodu stovky lidí. Tři roky se česká strana marně snaží s firmou PGE domluvit, aby důl nerozšiřovala. V pátek těžbu zastavil evropský soud. "Jsem nadšená. Všichni lidi tady v okolí,“ raduje se jedna z obyvatelek Oldřichova na Hranicích.


Zatímco na české straně vládne spokojenost, Poláci jsou naštvaní. Na hraničním přechodu v Bogatyni po oznámení verdiktu to dala najevo řada řidičů. Provozovatel polského dolu Turów těžbu nezastavil a podle prohlášení polského premiéra to vlastně ani dělat nebude.

Související obsah


Polská vláda nedávno posvětila rozšíření dolu a prodloužení těžby do roku 2044. Turów zásobuje elektřinou 2,5 milionu domácností v Polsku a práci dává 5000 lidí. "Jak budou bez elektřiny fungovat nemocnice, když nám zavřou elektrárnu? Jak budou fungovat školky, školy, firmy,“ ptá se polský premiér Mateusz Morawiecki.


"Byli si jistí tím, že se tak nestane. A teď sledujeme už druhý den velká slova, překvapení, vyděšení,“ myslí si hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).


Liberecký hejtman doufá, že až opadnou emoce, bude mít polská strana konečně vůli zasednout ke společnému stolu. Na jednání to ale zatím nevypadá. Na úterý chystají Poláci další protesty.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz