Turów

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Polsko důl v Turówě nezavře, říká premiér Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki odmítl zastavení těžby v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem. "Žádný soud v Bruselu nám nebude říkat, co to je energetická bezpečnost," prohlásil Morawiecki, který je odhodlán udržet důl v provozu až do roku 2044. Zareagoval tak na rozhodnutí správního soudu ve Varšavě, který rozhodl, že důl představuje riziko pro životní prostředí.

Krátká zpráva

Zaplaťte pokutu za důl Turów, vyzvala Evropská komise Polsko

Evropská komise vyzvala Polsko k zaplacení pokuty za pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów nedaleko českých hranic. Soudní dvůr EU výši pokuty 20. září stanovil na půl milionu eur denně, v přepočtu 12,6 milionů korun. Varšava tak dluží přes 25 milionů eur, tedy okolo 630 milionů korun.

Krátká zpráva

Polský premiér k dolu Turów: Z české strany neexistovala dobrá vůle

Soudní dvůr EU v pondělí vyhověl české stížnosti a uložil Polsku pokutu 500 000 euro za to, že stále nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów. Polský premiér Mateusz Morawiecki (Právo a spravedlnost) v úterý na tiskové konferenci řekl, že doufal v dohodu s Českem a ukončením sporu. Z české strany ale prý neexistovala dobrá vůle a rozsudek je nespravedlivý. Podle deníku Wiadomości premiér "použije celý arzenál právních a sociálních argumentů", aby Polsko pokutu platit nemuselo. Neuvedl však, jaké konkrétní kroky má v plánu.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turów zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turówu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.