Zahraničí

Česko uspělo! Soudní dvůr nařídil dolu Turów pozastavit těžbu

Česko uspělo! Soudní dvůr nařídil dolu Turów pozastavit těžbu
Zdroj: Profimedia

Polsko musí ihned pozastavit těžbu v uhelném dole Turów. Rozhodl o tom v pátek Soudní dvůr Evropské unie. Ten tak vyhověl návrhu Česka vydat předběžná opatření. Kvůli stále se rozšiřujícímu hnědouhelnému dolu, který se nachází poblíž česko-polských hranic, totiž klesají hladiny vod v příhraničních oblastech.

Už na konci února se české úřady obrátily na soud s žalobou kvůli stále se rozšiřujícímu hnědouhelnému dolu Turów. V pohraničních oblastech totiž klesaly hladiny podzemních vod. Právě to bylo podle českých odborníků důsledkem činnosti nedalekého dolu.


"Skvělá zpráva. Soudní dvůr na základě návrhu České republiky nařídil Polsku bezodkladně pozastavit těžbu uhlí v dole Turów do doby meritorního rozhodnutí,“ informoval na twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).


V pátek Soudní dvůr Evropské unie rozhodl o tom, že hnědouhelný důl, který se nachází v bezprostřední blízkosti česko-polských hranic, musí okamžitě pozastavit těžbu. Zákaz bude platit až do vynesení konečného rozsudku, rozhodl soud.


Polský ministr životního prostředí Michal Kurtyka na konci dubna prodloužil provozovateli dolu Turów povolení k těžbě. To má platit až do roku 2044. S tím však nesouhlasí Česká republika. Například v Libereckém kraji totiž těžba zapříčiňuje kromě ztráty vody také zvýšený hluk a prašnost v okolí.

Související obsah


Hnědouhelný důl Turów patří skupině PGE. Právě ta jej chce postupně rozšířit o dalších 30 kilometrů čtverečních. V roce 2019 rozšíření těžby Polsko povolilo bez ohledu na námitky sousedních států.

V polské elektrárně Turów explodoval uhelný prach. Podívejte se na záběry:

Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz