Domácí

Včely mají ideální podmínky k rojení. Kdy kvůli nim zavolat hasiče?

Hasiči v poslední době kvůli zlepšujícímu se počasí často vyjíždějí likvidovat nebezpečný hmyz, který ohrožuje občany. V Pardubickém kraji se na tísňovou linku obracejí lidé především s žádostí o odstranění rojů včel. Volat by však měli jen ve vážných případech.

Jednotky odstraňují nebezpečný hmyz pouze poblíž domů, kde bydlí člověk alergický na bodnutí hmyzu, dále na veřejných prostranstvích, u škol, školek, nemocnic a podobně. "Na jaře se jedná zejména o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy,“ vysvětlila mluvčí hasičů Vendula Horáková.


Hasiči však hmyz odstraňují pouze v případě ohrožení života. "Činnost související s likvidací hmyzu není úkolem hasičů a provádí ji soukromé firmy,“ upřesnila Horáková.

Související obsah


Lidé by proto měli zvážit, zda je situace natolik vážná, aby se obrátili na tísňovou linku s žádostí o pomoc. V naléhavých případech však hasiči dokážou pomoci. Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy operační důstojník nebo velitel zásahu.


"Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo "ohrožení,“ vytyčí prostor a případně počká na odbornou službu,“ doplnila Horáková.


Pokud objevíte roj včel na zahradě, odborníci doporučují k místu několik hodin nechodit. Včely totiž odletí a opylí stromy a květy. V případě, že bychom našli někde chomáč včel, musíme se k nim chovat ohleduplně.

Související obsah


"Včelí roj dosedá většinou na větve stromů nebo jiné objekty. Včely čekají, až jejich "pátračky“ najdou vhodnou dutinu pro bydlení. Nejsou agresivní, nemají čas vás napadat, pouze v případě hrubého ohrožení brání včelí matku,“ uzavřela Horáková.

Zájem o med láká zloděje. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz