Domácí

Včely mají ideální podmínky k rojení. Kdy kvůli nim zavolat hasiče?

Hasiči v poslední době kvůli zlepšujícímu se počasí často vyjíždějí likvidovat nebezpečný hmyz, který ohrožuje občany. V Pardubickém kraji se na tísňovou linku obracejí lidé především s žádostí o odstranění rojů včel. Volat by však měli jen ve vážných případech.

Jednotky odstraňují nebezpečný hmyz pouze poblíž domů, kde bydlí člověk alergický na bodnutí hmyzu, dále na veřejných prostranstvích, u škol, školek, nemocnic a podobně. "Na jaře se jedná zejména o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy,“ vysvětlila mluvčí hasičů Vendula Horáková.


Hasiči však hmyz odstraňují pouze v případě ohrožení života. "Činnost související s likvidací hmyzu není úkolem hasičů a provádí ji soukromé firmy,“ upřesnila Horáková.

Související obsah


Lidé by proto měli zvážit, zda je situace natolik vážná, aby se obrátili na tísňovou linku s žádostí o pomoc. V naléhavých případech však hasiči dokážou pomoci. Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy operační důstojník nebo velitel zásahu.


"Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo "ohrožení,“ vytyčí prostor a případně počká na odbornou službu,“ doplnila Horáková.


Pokud objevíte roj včel na zahradě, odborníci doporučují k místu několik hodin nechodit. Včely totiž odletí a opylí stromy a květy. V případě, že bychom našli někde chomáč včel, musíme se k nim chovat ohleduplně.

Související obsah


"Včelí roj dosedá většinou na větve stromů nebo jiné objekty. Včely čekají, až jejich "pátračky“ najdou vhodnou dutinu pro bydlení. Nejsou agresivní, nemají čas vás napadat, pouze v případě hrubého ohrožení brání včelí matku,“ uzavřela Horáková.

Zájem o med láká zloděje. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz