Domácí

Ve školách přibude hodin informatiky. Ale půjde to na úkor jiných předmětů

Základní školy řeší problém, kde vezmou čas na výuku informatiky. Protože té musí dát podle rozhodnutí ministerstva školství více prostoru. Pětina základek v Česku zavádí novou, rozšířenou výuku informatiky už od následujícího školního roku.

Děti na základních školách čeká třikrát více hodin informatiky než doposud. Ředitelé tak pro ně hledají místo v rozvrhu. "Jsou určeny oblasti, ze kterých se má vzít vždy jedna hodina. Například oblast Člověk a příroda," uvedlo ministerstvo školství.


V této oblasti jsou předměty jako zeměpis, přírodopis, fyzika a chemie. Dál pak můžou ředitelé ubrat hodiny třeba dějepisu a občanské nebo hudební výchově. "Bude to velmi obtížné. Už v současné době to máme u těchto předmětů nastaveno na málo hodin," zhodnotil ředitel ZŠ Praha 1 Petr Tlustý.

Související obsah


Školy musí výuku informatiky rozšířit nejpozději do září 2022. V řadě škol tak změny v rozvrhu žáky čekají už brzy. "Zavádíme to už od září příštího školního roku. Na druhém stupni jsme snížili o jednu hodinu tělesnou výchovu," uvedl ředitel ZŠ Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko.


"Hovoříme o formách výuky, kdy se propojují buď obsahy předmětů, nebo práce učitelů," přiblížil ředitel kunratické základky Vít Beran.

Někde se tak třeba tímto způsobem snaží hodiny neškrtat. Učitelé jsou totiž proti. "Už vlastně v současné době se často nestíhají probrat témata, která my považuje za klíčová," objasnila učitelka občanské výuky Tereza Vodičková.

"Nezbylo by mi moc času na laboratorní výuku a další důležité věci. Nedovedu si to vůbec představit," dodala její kolegyně, která učí přírodopis.

Nedostatek času by podle odborníků neměla odnášet ani výtvarná nebo hudební výchova. "U těchto výchov děti rozvíjí svůj talent, svoje nadání, svoji komunikaci," vyjasnila expertka na pedagogiku Galina Jarolímková.
 

Lucie Hlubučková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz