Domácí

Koronavirus jako nemoc z povolání. Potvrzení žádají hlavně zdravotníci

Koronavirus se stále častěji stává nemocí z povolání. Přibývá lidí, kteří teď kvůli tomu žádají o přiznání finanční náhrady. Nejvíce se jedná o pracovníky ve zdravotnictví, ale kvůli velkému počtu žádostí někteří musejí čekat na uznání i několik měsíců.

Lékař Adam Strnad čeká na uznání nemoci z povolání. Koronavirem se nakazil už loni v listopadu. "Bylo to během mé stáže na 2. interní klinice FN u sv. Anny v Brně, kde jsem byl v kontaktu s covid pozitivními pacienty,“ popsal Strnad.


V pracovní neschopnosti byl i přes lehký průběh 10 dní a pobíral plat ve výši 60 % obvyklé mzdy. "Žádost o uznání nemoci z povolání jsem si podával někdy během prosince. Od té doby je to v řízení. Tak jsem si říkal, že bych si tím aspoň mohl dorovnat tady ten rozdíl,“ doplnil Strnad.

Související obsah


Jenže toho se ani po téměř půl roce nedočkal a nezbývá mu než čekat. Stejně jako dalším žadatelům. "Týká se to především zdravotníků. Za první čtvrt rok jsme měli tolik případů žádostí nemoci z povolání jako jindy za celý rok. Takže je toho opravdu hodně, ten nárůst je obrovský,“ potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Dana Lipovská.


Brněnská Klinika pracovního lékařství v nemocnici u svaté Anny má na starost žádosti z celého Jihomoravského kraje. Jejich počet ale roste plošně po celé republice. V Moravskoslezském kraji je zejména kvůli horníkům historicky téměř vždy nejvíc případů pracovních neschopností. I tam ale teď převládají zdravotníci.


"Nyní evidujeme zhruba třetinový nárůst žádostí o přiznání nemoci z povolání. Snažíme se vyřídit ty žádosti, které k nám přijdou, co možná nejrychleji,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Související obsah


Kdy se lékaři, zdravotnický personál, ale i jiné profese dočkají uznání nemoci z povolání, tak není jisté. Vzhledem k tomu, že se tyto žádosti dají podávat i zpětně a jejich počet roste, je možné, že ten, kdo si ji podá teď, se dočká vyřízení možná až o Vánocích.

Radim Bánovský, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz