Domácí

Růst cen v Česku zrychluje. Za řadu věcí si pořádně připlatíme

Život v Česku je momentálně mnohem dražší než před pandemií. Rychleji než u nás stoupají ceny jen ve třech státech Evropy. Platíme víc za jídlo, oblečení, ale i stavební materiál. Ekonomové předpovídají i vyšší inflaci.

Podle českého přísloví se na chleba těžko vydělává a teď to půjde ještě horší. Za poslední tři měsíce zdražila pšenice o 15 %. "Potravinářský průmysl bojuje s tím, že se zvyšují mzdy, náklady i ceny energie,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.


Zdražily všechny základní potraviny. "Vláda nešetří, jenom rozhazuje. Tak to všechno zdraží,“ stěžuje si oslovený obyvatel Pardubic.

Související obsah


Máslo je za více než 50 korun. Oproti loňskému jaru je i zelenina původem z jižní Evropy dražší až o pětinu. "Není dostatek pracovníků, kteří by zeleninu sklidili,“ přiznává ekonom Jiří Nožička.


Cena nového oblečení půjde nahoru, protože pro změnu chybí na trhu kůže. Řada módních značek už ale zkrachovala, protože o formální oblečení nebyl zájem a teď jsou ho plné sklady, které bude potřeba pod cenou vyprodat.


Zatímco jedni v oděvním průmyslu tratili, jiní získali. Zájem o plastové boty a pantofle stoupl o 70 %. Vydělali i prodejci tepláků. Nahoru letí ceny stavebních materiálů, o 10 % patrně zdraží i auta.

Související obsah


Ekonomové navíc počítají s vyšší inflací. Dostaneme se přes toleranční pásmo, tedy nad tři procenta. A to podle odborníků zvýší zájem o pozemky. Před dvěma lety stál metr čtvereční stavební parcely v Černé u Bohdanče 2000 korun. Dnes musí zájemce ještě 900 korun přihodit. Teď je podle makléřů největší zájem o zahrady, kde se dá postavit třeba chata.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz